Produkty

Jakie są wymagania dotyczące uziemienia instalacji odgromowej dla stacji magazynowania energii

Uziemienie obiektu budowlanego ma na celu spełnienie wymagań ochrony przeciwporażenio-wej, a także wymagań funkcjonalnych w stosun-ku do instalacji elektrycznej [4, 5] oraz instalacji odgromowej [1]. Główne przeznaczenie uzio-mów odnosi się do kilku ważnych aspektów: zapewnienia poprawnej pracy instalacji elektrycznej,

Instalacje uziemiające – zalecenia norm

Uziemienie obiektu budowlanego ma na celu spełnienie wymagań ochrony przeciwporażenio-wej, a także wymagań funkcjonalnych w stosun-ku do instalacji elektrycznej [4, 5] oraz instalacji odgromowej [1]. Główne przeznaczenie uzio-mów odnosi się do kilku ważnych aspektów: zapewnienia poprawnej pracy instalacji elektrycznej,

Instalacje odgromowe – przepisy, normy i najnowsze wymagania …

Zgodnie z normą PN-EN 62305, projektowanie instalacji odgromowych musi opierać się na ocenie ryzyka, która uwzględnia takie czynniki, jak lokalizacja budynku, jego wysokość, a także …

Wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla kotłowni …

Terminy i definicje dla kotłowni gazowych. Aby ułatwić Ci zrozumienie istoty rozmowy, natychmiast wyjaśnimy, co i jak się nazywa. Kotłownia - jest to oddzielne pomieszczenie lub budynek, kompleks budynków i konstrukcji, wyposażony w urządzenia technologiczne przeznaczone do przetwarzania i dystrybucji energii cieplnej otrzymywanej z przychodzących …

Instalacje odgromowe: bezpieczeństwo i wymagania prawne

Klasa instalacji odgromowej LPS określa szczegółowe wymagania techniczne dotyczące elementów instalacji. Wymieniamy klasę I, co określa wysokie wymagania, zastosowanie najbardziej zaawansowanych technologii oraz materiałów, jak również klasy niższe - II, III i IV, oznaczające mniejsze wymagania techniczne. Muszą być jednak zawsze dostosowane do …

Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla stacji i …

Rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element infrastruktury ładowania drogowego transportu publicznego, przygotowane w Ministerstwie Energii, zostało opublikowane 15 lipca 2019 r. w Dzienniku Ustaw RP. Przepisy rozporządzenia wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia jego ogłoszenia.

Wytyczne do projektowania instalacji zbiornikowych na gaz …

Data opracowania : marzec 2023 r. 5 Odległość pomiędzy grupami zbiorników naziemnych powinna wynosić: 7,5 m - w przypadku, gdy łączna pojemność zbiorników w grupie nie przekracza 30 m3, 15 m - w przypadku, gdy łączna pojemność zbiorników w grupie przekracza 30 m3 Standardowe wielkości zbiorników to 2700, 4850, 6700/6400 litrów.

Normy i przepisy w instalacjach odgromowych

Określa wymagania dotyczące ochrony obiektów budowlanych przed uszkodzeniami fizycznymi oraz istot żywych przebywających w pobliżu instalacji odgromowej przed porażeniem napięciami dotykowymi i krokowymi. Norma ma zastosowanie przy projektowaniu, instalowaniu, sprawdzaniu i eksploatacji LPS w obiektach budowlanych oraz przy montażu środków ochrony istot żywych …

Dobór przekroju przewodów uziemiających w energetyce

Warto jednak zwrócić także uwagę na wytyczne norm odgromowych PN-EN 62305-3 [2] oraz PN-EN 62561 [3, 4], które zawierają bardziej szczegółowe zapisy dotyczące uziemień, a ponadto są przywoływane w standardach grup energetycznych. Zgodnie z wyżej wymienionymi normami przewody uziemiające powinny być wykonane z następujących materiałów:

Normy i przepisy w instalacjach odgromowych

Potrzebę stosowania instalacji odgromowej po raz pierwszy określono w normie PN-E-05003-01:1986 „Ochrona odgromowa obiektów budowlanych – Wymagania ogólne." W normie tej na podstawie wskaźnika W określano trzy stopnie zagrożenia piorunowego i podejmowano decyzję o stosowaniu instalacji piorunochronnej. Wskaźnik W był określony ...

Instalacja odgromowa – przepisy i normy, które trzeba znać

Instalacje odgromowe są niezbędnym elementem zabezpieczenia budynków przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Istnieją określone przepisy regulujące wymagania dotyczące tych systemów w Polsce. Dotyczą one zarówno komponentów, jakie musi posiadać taka instalacja, jak i oceny ryzyka, na podstawie której decyduje się o tym, czy ...

Instalacje uziemiające – zalecenia norm

Uziemienie obiektu budowlanego ma na celu spełnienie wymagań ochrony przeciwporażenio-wej, a także wymagań funkcjonalnych w stosun-ku do instalacji elektrycznej [4, 5] oraz instalacji …

Wymagania norm dla elementów uziemiających

Zadaniem instalacji uziemiającej obiektu budowlanego jest: zapewnienie poprawnej pracy instalacji elektrycznej i odprowadzenie prądów zwarciowych doziemnych i prądów upływowych, spełnienie wymagań bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwporażeniowej, skuteczne wyrównanie potencjałów instalacji obiektu i odprowadzenie energii ...

Pomiary rezystancji uziemień – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

Uznane reguły techniczne dotyczące doboru, budowy i użytkowania instalacji odgromowych określone w normach:: PN-EN 62305-1:2011P – Ochrona odgromowa — Część …

Wymogi techniczne dla instalacji fotowoltaicznych

Szczegółowe wytyczne w zakresie wymogów technicznych dla instalacji fotowoltaicznych przedstawiono w opracowaniu PODSTAWOWE WYTYCZNE DO OKREŚLENIA WYMOGÓW TECHNICZNYCH I EKSPLOATACYJNYCH DLA INSTALACJI OZE (pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, kotły na biomasę). Dokument jest do pobrania w …

Instalacje uziemiające

Zasady projektowania uziomów dla celów instalacji odgromowej zawarto w normie PN-EN 62305-3:2009 [1], w której wyróżniono dwa typy uziomów (rys. 1): – układ typu …

Piorunochron i instalacja odgromowa

Jakie są przepisy dotyczące instalacji odgromowej? Gdzie musi być instalacja odgromowa i jak powinien być piorunochron, aby skutecznie chronić dom przed burzą? Domy są narażone na uderzenia pioruna, a w konsekwencji pożar i porażenie przebywających w nich ludzi. Stopień zagrożenia i odpowiednie do niego środki ochrony odgromowej określają normy.

Instalacje uziemiające – zalecenia norm, cz. II

Potencjał zbliżony do potencjału stali w betonie posiada miedź lub stal pomiedziowana, dla których waha się on w zakresie od 0,0 V do -0,2 V Zalecenia dotyczące doboru odpowied­nich materiałów na uziomy sztuczne …

Standard techniczny nr 35/2020

Standard obejmuje wymagania dla wszystkich stacji transformatorowych w pomieszczeniach budynków oraz ich wyposażenia o mocy maksymalnej transformatora 630 kVA lub 1000 kVA i transformacji napięcia SN/nN w systemie o częstotliwości 50 Hz. Standard ma zastosowanie dla stacji dwutransformatorowych w zakresie wymagań, które mają również …

Pomiary rezystancji uziemień – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

Uznane reguły techniczne dotyczące doboru, budowy i użytkowania instalacji odgromowych określone w normach:: PN-EN 62305-1:2011P – Ochrona odgromowa — Część 1: Zasady ogólne; PN-EN 62305-2:2012P – Ochrona odgromowa — Część 2: Zarządzanie ryzykiem, zawierają opisy uszkodzeń i strat powodowanych przez piorun, klasyfikację …

Instalacje uziemiające – zalecenia norm – część I

Uziom fundamentowy stanowi w wielu przypadkach skuteczne rozwiązanie dla uziemienia instalacji elektrycznych lub odgromowych, w związku z czym jest on obecnie wymagany jako uziom podstawowy dla obiektów budowlanych, w tym również dla obiektów energetycznych, takich jak: kontenerowe stacje elektroenergetyczne niskiego napięcia, stacje ...

Wymagania norm dla elementów uziemiających

Zadaniem instalacji uziemiającej obiektu budowlanego jest: zapewnienie poprawnej pracy instalacji elektrycznej i odprowadzenie prądów zwarciowych doziemnych i prądów …

Instalacje uziemiające – zalecenia norm – część II

Podstawowym warunkiem dla zapewnienia układom uziomów długoletniego i skutecznego działania jest właściwy dobór materiałów stosowanych w konstrukcjach wzajemnie połączonych uziomów naturalnych i sztucznych. Kontynuacja części I artykułu Spis treści 6. Uziom fundamentowy 7. Łączenie uziomów fundamentowych z uziomami dodatkowymi 8. Małe …

do Standardu technicznego nr 11/2015 budowy układów …

Jeżeli dla obiektu określono poziom ochrony odgromowej LPL (tabela 1), to projektowany układ uziomowy powinien dodatkowo spełniać wymagania w zakresie minimalnej długości uziomu l

Procedury wyboru klasy instalacji odgromowej – przegląd norm

Według PN-IEC 61024 przy założeniu N c = 10-2 wymagana jest III klasa LPS, natomiast po wprowadzonej poprawce Ap1 wymagana jest już klasa I. Według obowiązującej normy oraz wersji z przyszłymi zmianami do ochrony obiektu wystarczająca jest instalacja LPS klasy IV, czyli taka jak dla domu jednorodzinnego.

Odbiór instalacji fotowoltaicznej (PV) – jakich dokumentów …

Dokumenty dotyczące umowy z dostawcą energii, w tym warunki przyłączenia do sieci i sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii. Odbiór instalacji fotowoltaicznej obejmuje kilka dokumentów i procedur. Protokół odbioru instalacji fotowoltaicznej jest kluczowym etapem całego procesu montażu i zawiera zestaw norm, takich jak PN-HD 60364 ...

Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa – podstawowe wymagania dla ...

Wymagania dotyczące ochrony instalacji elektrycznych przed przepięciami atmosferycznymi przenoszonymi przez sieć rozdzielczą i przepięciami łączeniowymi oraz zasady identyfikowania i określania miejsc w instalacjach elektrycznych, w których mogą występować przepięcia, a także doboru środków ograniczających przepięcia, zawarte są w PN‑IEC 60364-4 …

Normy i przepisy w instalacjach odgromowych

Potrzebę stosowania instalacji odgromowej po raz pierwszy określono w normie PN-E-05003-01:1986 „Ochrona odgromowa obiektów budowlanych – Wymagania ogólne." W normie tej na …