Produkty

Czy elektrownie magazynujące energię mogą ubiegać się o pochłaniacze dwutlenku węgla

Jeżeli zdecydujemy się na zmniejszenie mocy elektrowni o 2 kW, będziemy w stanie ograniczyć koszty inwestycji nawet o 50%. Elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca? Czas na nieco obliczeń. Elektrownie wiatrowe w naszym kraju w ciągu roku są w stanie produkować od 10 do 20% znamionowej mocy, jaką jest w stanie wytworzyć turbina.

Elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca?

Jeżeli zdecydujemy się na zmniejszenie mocy elektrowni o 2 kW, będziemy w stanie ograniczyć koszty inwestycji nawet o 50%. Elektrownia wiatrowa – czy to się opłaca? Czas na nieco obliczeń. Elektrownie wiatrowe w naszym kraju w ciągu roku są w stanie produkować od 10 do 20% znamionowej mocy, jaką jest w stanie wytworzyć turbina.

Czy elektrownie węglowe mają przyszłość?

Stabilność dostaw: Elektrownie węglowe są w stanie działać na stałym poziomie, co oznacza, że mogą dostarczać energię w sposób ciągły i niezawodny. W przeciwieństwie do odnawialnych źródeł energii, takich jak …

Czy magazyn energii się opłaca?

Magazyny energii mają wiele korzyści, takich jak zwiększenie efektywności energetycznej, oszczędności finansowe, wzrost niezależności energetycznej, wkład w rozwój …

Chcemy czy nie chcemy, odchodzimy od węgla

W latach 2015 – 2023 we wszystkich państwach UE produkcja energii elektrycznej z paliw kopalnych zmniejszyła się o 27% (z 1 056 TWh do 767 TWh), a energii elektrycznej wyprodukowanej tylko z węgla – o ponad …

Pochłanianie dwutlenku węgla przez rośliny jako pomoc w walce …

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ stężenia dwutlenku węgla w glebie na wydajność upraw. Większa ilość tego gazu powoduje, że przyspieszany jest proces fotosyntezy roślin, ponieważ jest on jednym z substratów tej reakcji. Dotyczy to większości upraw, zwłaszcza w środowiskach wilgotnych i chłodnych, w których hoduje się ryż, pszenicę i …

Górnictwo węgla kamiennego w Polsce: przyczyny sukcesu i …

Dlaczego wydobycie węgla kamiennego w Polsce spada od 45 lat, podczas gdy globalny popyt na węgiel jest najwyższy w historii, a Indonezja czy Australia święcą rekordy eksportu? Dlaczego w II RP wydobywaliśmy więcej węgla niż Chiny, za PRL byliśmy drugim eksporterem na świecie, a dziś importujemy to paliwo? Jak zmieniły się wydajność i płace w …

Co mają w sobie elektrownie wiatrowe i czy mogą być …

Energia wiatrowa to ważny element transformacji energetycznej, jednak produkcja turbin jest niezwykle energochłonna i emisyjna. Turbina wiatrowa to przede wszystkim stal (ok. 80%), a jedna tona wyprodukowanej stali, to prawie dwie tony dwutlenku węgla wyemitowanego do atmosfery. Czy turbiny wiatrowe mogą być produkowane w sposób mniej …

Mit: Wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek

Patrząc na wykres zmian koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, które mierzymy od roku 1959, nie widzimy na nim pików (nagłych wzrostów) związanych ze znanymi największymi wybuchami wulkanów (Pinatubo w 1991, El Chichón w 1982, St Helens w 1980 czy Agung w 1963). Gdyby ilość emitowanego w czasie erupcji wulkanicznej CO₂ stanowiła …

Porównanie technologii magazynowania energii

Baterie odgrywają istotną rolę w stabilizacji sieci energetycznej, zapewniając rezerwę mocy i szybką reakcję na zmiany popytu na energię. Magazyny energii oparte na …

Rolnictwo węglowe, a emisje dwutlenku węgla w …

Włączone jest w nie rolnictwo, gdzie za usuwanie dwutlenku węgla rolnik miałby korzyści finansowe poprzez Wspólną Politykę Rolną lub inne inicjatywy, czy to publiczne czy prywatne. Generalnie przez co najmniej pięć …

Technologie magazynowania energii

Wzrost zapotrzebowania na energię prowadzi do powstawania nowych rozwiązań technologicznych w zakresie magazynowania energii oraz rozwijania i ulepszania …

Redukcja emisji dwutlenku węgla: cele i środki UE

Przeczytaj, jakie środki podejmuje Unia Europejska, aby osiągnąć cele redukcji emisji dwutlenku węgla w ramach pakietu Fit for 55 in 2030. Cele UE w zakresie zmian klimatu Aby przeciwdziałać zmianom klimatu, Parlament Europejski przyjął europejskie prawo o klimacie, które podnosi cel redukcji emisji w UE do 2030 r. do co najmniej 55% z 40% […]

Elektrownie atomowe – czy to jest opłacalne?

Niekoniecznie, bowiem naukowcy szacują, że elektrownie jądrowe mogą być nawet 350 razy bezpieczniejsze niż te, które uzyskują energię z węgla kamiennego i 40 razy bezpieczniejsze od ...

Sekwestracja dwutlenku węgla (Carbon capture and storage, CCS)

Podstawowe informacje. Wychwytywanie CO2 jest najbardziej efektywne tam gdzie jego wytwarzanie jest największe. Chodzi tu głównie o duże elektrownie (zasilane paliwami kopalnymi lub biomasą), rafinerie gazu ziemnego i paliw syntetycznych, czy zakłady produkujące wodór.. Pierwszym podmiotem na świecie który zajął się sekwestracją dwutlenku węgla …

Spadek emisji dwutlenku węgla z powodu kwarantanny nie …

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature Climate Change, w pierwszym kwartale roku dzienna emisja dwutlenku węgla była o 17 procent niższa niż rok wcześniej. Ale nawet tak duże spadki emisji dwutlenku węgla będą miały niewielki wpływ na ogólne stężenie CO2 w atmosferze i to właśnie jest najważniejsze dla zmian klimatycznych.

Raport: jeszcze więcej dwutlenku węgla – DW – 05.12.2023

W minionym roku udało się ją zredukować o 1,9 proc. W porównaniu z rokiem 1990 Niemcy ograniczyły emisję CO2 o 36,8 proc. (do 0,67 mld ton), co stanowi 1,8 proc. w skali całego świata ...

Magazynowanie energii

Kolumna pierwsza, trzecia i piąta posiadają po dwa poziome wiersze. W pierwszych wierszach znajdują się nagłówki o następującej treści: Źródła energii, Rodzaj energii, Magazynowanie energii. Kolumna pierwsza. Źródła energii; paliwa kopalne, paliwa jądrowe odnawialne źródła energii: biomasa, geotermia, wiatr, woda, energia promieniowania słonecznego. Kolumna …

Dodatek węglowy. Mieszkańcy bloków mogą liczyć na dodatek …

W przypadku nieruchomości wielorodzinnych ogrzewanych przez lokalną sieć ciepłowniczą korzystającą z węgla, mieszkańcy również mogą ubiegać się o dodatek do węgla. Nieudacznicy postanowili zatem znowelizować ustawę, w której jednoznacznie zinterpretuje pojęcie gospodarstwa domowego. Nowelizacja ma wejść w życie we ...

Czym jest i jak działa elektrownia atomowa? Kilka słów o atomie

Po 2000 r. wzrosło zainteresowanie energetyką jądrową z powodu zobowiązań dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla, wzrostu cen paliw kopalnych oraz rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dążenie do zrównoważonego rozwoju i minimalizacji śladu węglowego skłoniło wiele krajów do ponownego przemyślenia roli energetyki jądrowej w …

Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

Możliwość produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, a tym samym pogodzenie szczytu jej pozyskiwania ze szczytami na jej zapotrzebowanie, powinno opierać się o magazyny energii.

Jak systemy magazynowania energii pomogą nam żyć w przyszłości

Akumulatorowy system magazynowania energii może również pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną, ładując się, gdy energia jest czystsza i tańsza do wytworzenia, oraz …

Magazynowanie energii – jak i po co to robić?

Energię elektryczną można magazynować na przykład przy użyciu kondensatorów (czyli elementów składających się z dwóch przeciwnie naładowanych okładek, …

Czy magazyn energii się opłaca?

Mniej spalania węgla, ropy naftowej i gazu oznacza mniej emisji dwutlenku węgla (CO2) oraz innych gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Dzięki magazynom energii, nadwyżki energii produkowane w okresach wysokiej produkcji mogą być przechowywane i wykorzystywane później, co maksymalizuje wykorzystanie energii …

Lasy

Lasy są jednym z najważniejszych pochłaniaczy węgla w systemie klimatycznym Ziemi. Naukowcy zwracają szczególną uwagę na przepływy węgla w cyklu węglowym, o którym powiemy sobie później nieco więcej. Jednak jak ostatnio wyniki badań wskazują, gdy świat się będzie coraz bardziej ocieplać, to lasy zamiast pochłaniaczami netto, …

Czy elektrownie atomowe są bezpieczną i ekologiczną alternatywą?

Warto jednak zauważyć, że produkcja energii jądrowej generuje inne wyzwania i ryzyka, takie jak problemy z utylizacją odpadów radioaktywnych czy bezpieczeństwo reaktorów.Niemniej jednak, jeśli skupimy się jedynie na emisji dwutlenku węgla, to elektrownie atomowe zdają egzamin jako bardziej ekologiczne źródło energii.