Nowe wymagania dotyczące przechowywania energii w konfiguracji energetycznej
Nowa metoda oceny efektywności urządzeń grzewczych Od 26 września 2015 obowiązują nowe wymagania dotyczące oceny efektywności energetycznej urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Do tej pory sprawność urządzenia grzewczego wyliczano, biorąc pod uwagę wartość opałową paliwa, dlatego też kotły kondensacyjne …
Nowe wymagania efektywności energetycznej dla urządzeń grzewczych ...
Nowa metoda oceny efektywności urządzeń grzewczych Od 26 września 2015 obowiązują nowe wymagania dotyczące oceny efektywności energetycznej urządzeń do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Do tej pory sprawność urządzenia grzewczego wyliczano, biorąc pod uwagę wartość opałową paliwa, dlatego też kotły kondensacyjne …
Nowe normy przyjęte przez PKN w lutym 2023 r.
Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania ...
Nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej …
28 maja 2024 r. weszła w życie nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Celem jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach oraz ograniczenie …
Magazynowanie energii elektrycznej Raport 2024 1
Zgodnie z art. 9d1 ust. 1 ustawy − Prawo energetyczne, który został wprowadzony nowelizacją ustawy − Prawo energetyczne w 2023 r. poprzez art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o …
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
Od 1 stycznia 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być budynkami zeroemisyjnymi. Do 2050 roku wszystkie budynki powinny być budynkami zeroemisyjnymi. Państwa członkowskie …
Raport „Propozycja krajowej metodyki wyznaczania śladu ...
Ambitne cele Unii Europejskiej dotyczące dekarbonizacji gospodarki do 2050 roku wymuszają stosowanie nowych narzędzi pomiarowych. W sektorze budynku widać przejście z wymagań dotyczących zapotrzebowania na energię na wymagania dotyczące emisji CO2 lub ogólnie gazów cieplarnianych. Co więcej wymagania te nie będą dotyczyć tylko emisji …
Nowe normy przyjęte przez PKN w kwietniu 2023 r.
W styczniu 2014 zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, natomiast w lipcu br. opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (świadectw charakterystyki energetycznej budynku). We wrześniu 2014 r. Prezydent RP „rzutem na taśmę" podpisał ustawę o …
To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na …
Jak magazynować energię, którą przez kilka godzin dziennie w za dużych ilościach produkują wiatraki lub fotowoltaika? Ten problem to kluczowa bariera w rozwoju …
Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków …
Jakie zmiany przynosi nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków? Dyrektywa przekształcona w 2024 r. stanowi kontynuację wcześniejszych przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, wprowadzanych stopniowo od 2002 r. na poziomie unijnym oraz krajowym. Celem wprowadzanych regulacji jest racjonalizacja zużycia energii w …
Wysokowydajne komory chłodnicze do niezawodnego przechowywania żywności ...
Wysokowydajne komory chłodnicze do niezawodnego przechowywania żywności Co raz to wyższe wymagania dotyczące przechowywania produktów stawiają przed współczesnym chłodnictwem nowe cele dotyczące min. Skuteczności chłodzenia, efektywności i zmniejszeniu wpływu na środowisko naturalne .
Jakie są wymagania dotyczące oznakowania infrastruktury energetycznej ...
W Polsce, jak i na całym świecie, istnieją szczegółowe wymagania dotyczące oznakowania infrastruktury energetycznej, które muszą być przestrzegane przez wszystkie podmioty działające w tej branży. Oznakowanie to obejmuje różnorodne elementy infrastruktury, takie jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe, rozdzielnie czy nawet urządzenia pomiarowe.
Nowe kryteria dla efektywnych systemów ciepłowniczych i ...
Od 1 stycznia 2028 roku – efektywny energetycznie system wykorzystuje: co najmniej 50 proc. energii odnawialnej lub 50 proc. ciepła odpadowego, lub 50 proc. energii odnawialnej i ciepła odpadowego, lub 80 proc. energii pochodzącej z wysokosprawnej kogeneracji, lub kombinację energii cieplnej trafiającej do sieci, w której udział energii …
Nowe normy przyjęte przez PKN w styczniu 2023 r.
PN-EN 14420-4:2023-01 -- Złączki do węży z zaciskami -- Część 4: Przyłącza kołnierzowe; W niniejszym dokumencie określono wymagania dotyczące końcówek węży zgodnych z EN 14420-2, z kołnierzami o wymiarach montażowych odpowiadających PN 10/PN 16/PN 25/PN 40 (odpowiednio do wymiaru nominalnego i ciśnienia) według EN 1092-1, dla złączek do węży z …
Najlepszy przewodnik po transceiverach SFP z miedzi: wszystko, …
Po drugie, moduły miedziane SFP są łatwe w instalacji i konfiguracji, ponieważ nie wymagają zbyt wielu dodatkowych urządzeń, co pomaga w efektywnym wdrażaniu i konserwacji. Inną wadą, która powinna zostać tutaj wymieniona, jest to, że dane mogą być przesyłane przez standardowy Ethernet; stąd można ich używać z istniejącym okablowaniem.
Nowe przepisy w celu zwiększenia oszczędności energii
Państwa członkowskie będą musiały wspólnie zapewnić zmniejszenie zużycia energii o co najmniej 11,7% na poziomie UE do 2030 r. (w porównaniu z prognozami scenariusza referencyjnego na 2020 r.). Temu celowi towarzyszyć będzie solidny mechanizm monitorowania i egzekwowania, aby upewnić się, że państwa członkowskie realizują swój krajowy wkład w ten …
Przegrody przezroczyste – nowe wymagania cieplne
W tabeli 2 przedstawiono nowe wymagania dotyczące wartości U maks. przegród przezroczystych oraz porównano je z obecnie obowiązującymi. Z danych tych wynika, że już od 2014 r. każde zaprojektowane okno w budynku nowo wznoszonym oraz poddanym przebudowie musi spełnić nowe wymagania.
Wysokowydajne komory chłodnicze do niezawodnego przechowywania …
Co raz to wyższe wymagania dotyczące przechowywania produktów stawiają przed współczesnym chłodnictwem nowe cele dotyczące min. Skuteczności chłodzenia, efektywności i zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne …
Dyrektywa
„minimalne normy charakterystyki energetycznej" oznaczają zasady, zgodnie z którymi istniejące budynki muszą spełniać wymagania dotyczące charakterystyki …
Nowe zasady dotacji na wymianę źródła ciepła od stycznia 2025 …
Od 1 stycznia 2025 roku zmienią się zasady dotyczące dotacji na zakup kotłów gazowych. Zgodnie z nowym projektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, dotacje do zakupu kotłów niskotemperaturowych oraz kotłów kondensacyjnych na gaz będą możliwe jedynie w zestawie zawierającym odnawialne źródła energii. Taka zmiana ma na celu zwiększenie …
Webinar: Nowa dyrektywa EPBD i prawodawstwo krajowe dotyczące …
Dotyczy to w szczególności nowej dyrektywy EPBD w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, przyjętej przez Parlament Europejski 14 marca 2023 r. Tworzy ona podstawy dla dekarbonizacji budownictwa do 2050 roku i wprowadza szereg istotnych zmian. Z kolei w kraju 28 kwietnia 2023 r. wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o ...
System świadectw charakterystyki energetycznej – potrzeby i
w kierunku nowych ram ŚChE w przyszłości. Narodowa Agencja Poszanowania Energii jest jednym z partnerów projektu. W ramach projektu X-tendo przeprowadzono badanie, wśród właścicieli i mieszkańców budynków w pięciu europejskich państwach: Danii, Grecji, Polsce, Portugalii i Rumunii. Ankieterzy mogli wskazać swoje …
Audit Plus: Badanie dotyczące efektywności energetycznej w …
Audit Plus: Badanie dotyczące efektywności energetycznej w sektorze przedsiębiorstw energochłonnych. 7 marca 2024 Inne, Projekty. Projekt LIFE22-CET-LIFE Audit-Plus . Zapraszamy do udziału w badaniu w ramach projektu AUDIT PLUS finansowanego przez Komisję Europejską (umowa o grant nr 101120511). Badanie prowadzone jest przez …
Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo energetyczne
L. mając na uwadze, że technologie przechowywania energii cieplnej mogą stworzyć znaczne możliwości dekarbonizacji sektora energetycznego, gdyż umożliwiają magazynowanie ciepła i chłodu przez wiele miesięcy, zarówno w wyniku absorpcji energii ze źródeł odnawialnych przez pompy cieplne na skalę przemysłową i wykorzystanie ...
Nowelizacja unijnej dyrektywy EPBD wprowadza nowe wymogi …
Nowelizacja unijnej dyrektywy EPBD wprowadza nowe wymogi efektywności energetycznej dla budynków w UE Aleksandra Stępniak, Velux . 12 marca 2024r. Parlament Europejski przyjął nowelizację unijnej dyrektywy EPBD, która wprowadza nowe wymogi efektywności energetycznej dla budynków w UE. Od 2030 roku nowe budynki mają być zeroemisyjne, a te już istniejące …
Nowa dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
W sprawie charakterystyki energetycznej budynków Unia Europejska wydała w ubiegłych latach już dwie dyrektywy: 2002/91/WE i 2010/31/UE. Głównym zadaniem tych dyrektyw było wprowadzenie systemu świadectw energetycznych budynków, a także obowiązku dokonywania przeglądów systemów ogrzewania i wentylacji jako narzędzi służących obniżeniu …
Nowe etykiety efektywności energetycznej urządzeń chłodniczych …
W artykule przedstawiono aktualne wymagania dotyczące etykiet i klasyfikacji energetycznej urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Przedstawiono wygląd etykiet, klasyfikację energetyczną oraz sposób obliczania zgodnie z wytycznymi UE. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym [1, 2, 12, 13], etykiety energetyczne są wymagane dla następujących urządzeń …
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 10 lipca 2020 r. w sprawie kompleksowego europejskiego podejścia do magazynowania energii (2019/2189(INI)) P9_TA(2020)0198.
Magazynowanie energii elektrycznej
Regulator wydał pięć decyzji uznających magazyny energii elektrycznej za w pełni zintegrowane z siecią. Technologie magazynowania energii stanowią istotny element …
Dyrektywa ErP nowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej ...
i energetycznej w postaci formuły 20/20/20. W związku z tym wewnątrz Unii Europejskiej emisja gazów cieplarnianych powinna zmniejszyć się o 20% w stosunku do roku 1990. Udział energii odnawialnej w całym bilansie energetycznym do 2020 r. powinien wynieść 20%, a efektywność energetyczna powinna wzrosnąć co najmniej o 20%. Skutkiem tego
Kompletny przewodnik po projektowaniu nowoczesnych centrów …
Przeglądając wymagania dotyczące obciążenia, mocy obliczeniowej i łączności centrum danych, należy wziąć pod uwagę, ile danych będzie kompleksowo przetwarzanych i przechowywanych. Przyjrzyj się aplikacjom i usługom działającym w centrum danych i weź pod uwagę takie czynniki, jak intensywność obliczeniowa tych aplikacji, ich wymagania dotyczące …
Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku
Art. 3 pkt 59a pr. ener. – „magazynowanie energii" to magazynowanie energii elektrycznej lub przetworzenie energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej lub wytworzonej przez jednostkę wytwórczą przyłączoną do sieci elektroenergetycznej i współpracującą z tą siecią do innej postaci energii, przechowanie tej energii, a następnie …
Nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki …
Po nowelizacji, jeżeli dla budynku zostało sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej, ogłoszenia o sprzedaży lub najmie nieruchomości muszą zawierać bardziej …
Jakie są obowiązujące klasy energetyczne budynków w 2024 roku?
Ta kwestia stała się istotna w kontekście globalnych działań na rzecz poprawy wydajności energetycznej i redukcji emisji CO2. W Europie, w tym w Polsce, obowiązują specyficzne normy i wymagania dotyczące klasyfikacji energetycznej budynków, mające na celu informowanie właścicieli i potencjalnych nabywców o zużyciu energii przez ...
Jakie są nowe regulacje dotyczące ochrony przeciwsłonecznej …
Jakie są nowe metody zarządzania przestrzeniami produkcyjnymi w kontekście optymalizacji i efektywności operacyjnej Jakie są korzyści z integracji technologii AI w zarządzaniu budynkami w kontekście automatyzacji i zrównoważonego rozwoju Jakie są trendy w projektowaniu przestrzeni coworkingowych w miastach – analiza wpływu na rynek …