Produkty

Zatwierdzenie polskiej niezależnej elektrowni magazynującej energię

Rynek magazynów energii do domu. W Polsce rośnie popularność domowych magazynów energii. Bardzo przyczynił się do tego program Mój Prąd, w ramach którego, w edycji Mój Prąd 5.0 złożono 10 054 wnioski o dotacje do magazynów energii (o dotacje do instalacji fotowoltaicznych wnioskowano 89 177 razy).

Jak dobrać wielkość magazynu energii?

Rynek magazynów energii do domu. W Polsce rośnie popularność domowych magazynów energii. Bardzo przyczynił się do tego program Mój Prąd, w ramach którego, w edycji Mój Prąd 5.0 złożono 10 054 wnioski o dotacje do magazynów energii (o dotacje do instalacji fotowoltaicznych wnioskowano 89 177 razy).

Konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach …

Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 września 2024 r. przekazało do konsultacji publicznych, opiniowania i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89). Dokument zawiera przede wszystkim rozwiązania mające na celu liberalizację zasad lokalizowania …

Budowa polskiej elektrowni jądrowej i problemy, o których

Budowa polskiej elektrowni jądrowej i problemy, o których mało się mówi; Budowa polskiej elektrowni jądrowej i problemy, o których mało się mówi. Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska (w środku) i Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska (z lewej) w miejscu przyszłej elektrowni jądrowej w Choczewie mat. pras. Jacek Sowa/Biuro Prasowe UMWP Dariusz …

Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej? | Przystanek nauka

W październiku 2020 roku został zaktualizowany „Program polskiej energetyki jądrowej", zgodnie z którym w najbliższym czasie ma zostać wybrana technologia, a w kolejnym roku – optymalna lokalizacja dla planowanej od lat elektrowni jądrowej. Zgodnie z założeniami ukończenia budowy wszystkich sześciu reaktorów możemy spodziewać się w 2043 roku.

Generacje elektrowni jądrowych | Nukleo

Historia reaktorów energetycznych ma bolesny początek. Energię wytworzoną z rozszczepienia atomu wykorzystano na samym początku przy konstrukcji dwóch bomb atomowych, spuszczonych na Hiroszimę i Nagasaki. Dopiero po paru latach zainteresowano się pokojowym wykorzystaniem energii płynącej z rozszczepienia jąder atomu uranu. Do konstrukcji i badania …

Elektrownia Power-to-X na terenie kopalni. Jest wniosek o koncesję

Następnie wodór będzie magazynowany. System umożliwi konwersję H2 z powrotem w energię elektryczną za pośrednictwem wysokowydajnej elektrowni gazowo-parowej o cyklu kombinowanym (CCGT) o mocy 945 MW. Drugim układem będzie system magazynowania ciepła odpadowego przechowujący energię cieplną i uwalniający ją z opóźnieniem.

W Polsce powstanie największy magazyn energii w Europie.

Instalacja o mocy 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh może zasilić energią około 200 tys. domów przez 5 godzin ( w założeniu, że średnie obciążenie wyniesie 5 kW na …

Największe elektrownie w Polsce. Kto produkuje najwięcej energii?

Elektrownia zapewnia ok. 20% zapotrzebowania Polski na energię elektryczna, a jej moc osiągalna to 5472 MW. Niestety Bełchatów emituje również ponad 30 mln ton CO 2 rocznie, co czyni go największą elektrownią zanieczyszczającą w Europie. Właścicielem i operatorem największej elektrowni w Polsce jest PGE Elektrownia Bełchatów ...

W Żarnowcu miała być elektrownia atomowa. Teraz powstanie …

Polska ma szansę stać się magazynem energii pochodzącej z natury. PGE zainwestuje w największe w Europie zasobniki energii. Pierwszy z megamagazynów …

PGE wybuduje największy magazyn energii w Europie

Projekt magazynu energii PGE uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii …

ELEKTROWNIA JĄDROWA W POLSCE. Budowa elektrowni …

Popierający budowę elektrowni przekonują, że taka inwestycja zapewni niezależność energetyczną Polski (64,1%) i obniży rachunki za energię elektryczną (49,4%). Z kolei przeciwnicy atomu wskazują na wysoki poziom zagrożenia dla mieszkańców (75,5%) i dla środowiska naturalnego (55,7%) w przypadku awarii.

„Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej"

Sen o polskiej elektrowni jądrowej" – Jan Frankowski recenzuje reportaż Piotra Wróblewskiego 26 maja 2023. W kwietniu ukazała się książka „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej" autorstwa Piotra …

Rozpoczyna się budowa największego magazynu energii …

Uzyskana dzięki temu innowacyjna instalacja hybrydowa o mocy co najmniej 921 MW i pojemności ponad 4,6 GWh, co odpowiada mocy największych konwencjonalnych …

Stabilna praca krajowego systemu elektroenergetycznego

Dbamy o bezpieczeństwo i stabilną pracę systemu elektroenergetycznego – dzisiaj i w przyszłości. Mając świadomość stanu krajowej infrastruktury oraz wyzwań i trendów, które wpływają na rozwój systemu, realizujemy inwestycje oraz prowadzimy prace badawczo-rozwojowe, aby zapewnić jego stabilność i bezpieczeństwo.

PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie

Unikalny na skalę europejską projekt magazynu energii PGE w Żarnowcu o mocy powyżej 200 MW uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii. Promesa została …

PGE potwierdza plan budowy ogromnego magazynu energii

W jej sąsiedztwie powstanie niedługo największy w Europie wielkoskalowy magazyn energii, który pomoże w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i …

pierwszy raport Prezesa URE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował raport na temat magazynowania energii w Polsce. W rejestrach operatów sieci przesyłowej i sieci dystrybucyjnych w naszym …

Moc elektrowni w Polsce przekroczyła 50 GW

Łączna moc wszystkich elektrowni w Polsce przekroczyła 50 GW. Dla porównania piątkowy rekord zapotrzebowania odbiorców w naszym kraju nieznacznie przekroczył 27,6 GW. Czy możemy więc czuć się bezpiecznie i jakich wzrostów mocy w poszczególnych technologiach spodziewamy się w najbliższych latach?

To będzie rewolucja w energetyce. Przełomowy pomysł na …

Technologia magazynowania energii w małej elektrowni szczytowo-pompowej nowej generacji wykorzystuje płyn o wysokiej gęstości i jest szybsza w budowie; Polska ma tylko sześć elektrowni szczytowo-pompowych, które dysponują zaledwie 2 proc. mocy zainstalowanych w polskiej energetyce i dają 1,1 proc. prądu. Wielkim kosztem budowane są nowe

Kiedy popłynie prąd z polskiej elektrowni jądrowej? Jasna deklaracja

Mogę zapewnić, że dotrzymamy terminu budowy elektrowni jądrowej i prąd z polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu popłynie w 2033 roku – powiedziała w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Program polskiej energetyki jądrowej

Program polskiej energetyki jądrowej. Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju. Energetyka jądrowa odegra ważną rolę w łagodzeniu zmian …

Budowa polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu

Programy wydłużania żywotności elektrowni jądrowych pozwalają utrzymać ich wydajność, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w 33 krajach w tym na Tajwanie działa 440 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 390 GWe. W 2021 roku dostarczyły one 2653 TWh, czyli około 10% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ważny krok w sprawie polskiej elektrowni atomowej. Jest ...

Raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe, na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa jest kluczowym dokumentem w procedurze oceny oddziaływania elektrowni na środowisko, która z kolei stanowi część postępowania w …

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni …

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m . polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat …

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na …

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator.

Projekt pierwszej polskiej elektrowni atomowej jest coraz bliżej

Menedżer podał ponadto, że spółka PEJ, która odpowiada m . za przygotowanie procesu inwestycyjnego w projekcie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, złożyła do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wniosek o wydanie warunków przyłączenia dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej o mocy 3750 MW (ma powstać w …

Trudna droga do atomu. Historia planów budowy pierwszej polskiej ...

W 2014 roku rząd przyjął program polskiej energetyki jądrowej, który zakładał uruchomienie elektrowni jądrowej w 2024 roku. Jednak prace się opóźniały. W końcu w 2020 roku „Program polskiej energetyki jądrowej" został zaktualizowany i na poważnie wrócono do planowania pierwszej polskiej elektrowni.

Rząd potwierdza strategiczne partnerstwo z USA przy budowie …

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej – dodała. Zdaniem minister budowa elektrowni jądrowych jest kluczem do zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz długofalowym programem cywilizacyjnym, który przyczyni się do powstania nowych gałęzi …

Sejm przyjął ustawę, która zapewni ochronę przed drastycznymi ...

Sejm, 23 maja 2024 r., przyjął ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Przygotowane przez MKiŚ przepisy zapewnią m . wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.

Wytwarzanie energii z elektrowni wodnych – potencjał energetyki …

Zbudowanie elektrowni wodnej, która wykorzystywałaby istniejące już uwarunkowania terenu jest kosztowne, ale na pewno tańsze niż budowa elektrowni konwencjonalnej. W skali roku, elektrownie wodne mają zmienną wydajność, ale jest ona zdecydowanie bardziej przewidywalna niż w przypadku elektrowni słonecznych czy …

Magazynowanie energii

PGE uruchomiła w Rzepedzi na Podkarpaciu pierwszy w Polsce magazyn energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla. W lipcu 2021 r. PGE Energia Odnawialna …

PGE ogłosiła przetarg na wykonanie ogromnego magazynu energii

PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła postępowanie zakupowe na zaprojektowanie i budowę, w formule pod klucz, bateryjnego magazynu energii o mocy do 263 …