Interpretacja nowych przepisów bezpieczeństwa dla elektrowni magazynujących energię
Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej i największej inwestycji w Polsce po roku 1989, przekroczyło 50 proc. Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 800 spośród 1000 …
Elektrownia Opole: budowa nowych bloków na półmetku
Zaawansowanie budowy dwóch nowych bloków energetycznych 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, flagowej inwestycji PGE Polskiej Grupy Energetycznej i największej inwestycji w Polsce po roku 1989, przekroczyło 50 proc. Realizowana inwestycja w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju krajowej gospodarki. Ponad 800 spośród 1000 …
Dziennik Ustaw
INFOR.pl to największy polski portal dla księgowych - Aktualne akty prawne - porady ekspertów - interpretacje - narzędzia. Najdokładniejsze kalkulatory, wskaźniki i stawki, druki, wzory, quizy - informacje prawne i podatkowe. Infor.pl. Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 553
Promieniowanie podczas normalnej pracy elektrowni jądrowej
Normy bezpieczeństwa dla ludności nienarażonej zawodowo na promieniowanie jonizujące, ustalone według zaleceń międzynarodowych organizacji i instytucji, a także polskich przepisów, mówią, że dodatkowa dawka dla przeciętnego człowieka (pomijając dawki, jakie otrzymujemy ze źródeł naturalnych i medycznych) nie powinna przekraczać 1 mSv w ciągu roku. To zaledwie …
Najważniejsze zmiany w ramach nowelizacji Prawa energetycznego
Od 7 września weszła w życie nowelizacja Prawa energetycznego, która wprowadzona została za sprawą ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych …
Nowelizacja prawa energetycznego – najważniejsze zmiany przepisów …
W dniu 07 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1681). Ustawa nowelizująca implementowała do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w szczególności dyrektywę Parlamentu Europejskiego i …
Świadectwo energetyczne domu: Przewodnik dla nowych budynków
Świadectwo energetyczne do odbioru domu. Świadectwo energetyczne jest dokumentem niezbędnym do odbioru budowy obiektu budowlanego. Zakończenie procesu budowy wymaga złożenia dokumentów do urzędu wraz z aktualnym świadectwem energetycznym – wyjaśnienie podstawy prawnej w tym zakresie opisane jest w odrębnym artykule (świadectwo …
dziedzinie energii odnawialnej
Rada zgodziła się umożliwić państwom członkowskim stosowanie nowych przepisów w odniesieniu do obecnie toczących się procedur wydawania zezwoleń. Rozporządzenie obowiązywać będzie 18 miesięcy, a po tym okresie Komisja oceni, czy należy przedłużyć okres jego obowiązywania. Kontekst i dalsze kroki
Magazyny energii
W Unii Europejskiej duże znaczenie magazynów energii w funkcjonowaniu systemu elektroenergetycznego widać przede wszystkim w Rozporządzeniu 2019/943 oraz …
Fotowoltaika i systemy magazynowania energii
Na początku prac nad zmianą przepisów dla Prosumentów nowy system wyglądał rozliczeń rzeczywiście mniej zachęcająco, aktualnie żyjemy jednak w innej rzeczywistości, gdzie ceny rynkowe energii są znacznie wyższe: w lutym 2021 r. giełdowa cena energii wynosiła ok. 0,26 zł/kWh zaś w lutym 2022 r. było to już ok. 0,52 zł/kWh, czyli już …
Ministerstwo Rozwoju i Technologii 4 kwietnia 2022 r.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii 4 kwietnia 2022 r. Departament Planowania Przestrzennego Dotyczy: zasad lokalizacji urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii po wejściu w życie ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o …
Polska potrzebuje energetyki jądrowej
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Elektrownie te to stabilne i bezemisyjne źródła energii elektrycznej, które nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń i pyłów. Oznacza to, że rozwój w tym kierunku pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i niskoemisyjnej …
Uwalniamy moc OZE
Uwalniamy moc OZE. 11.07.2024. Budujemy nowy miks energetyczny – oparty o odnawialne źródła energii i energię jądrową. Patrzymy na problem całościowo – przygotowujemy korzystne zmiany dla prosumentów, tworzymy ramy dla …
Taryfy gwarantowane FiT na energię z mikroinstalacji w ustawie o …
Taryfy gwarantowane FiT na energię z mikroinstalacji w ustawie o OZE - wstępna interpretacja przepisów Autor: Grzegorz Wiśniewski Przybywa pytań związanych z uchwaloną ustawa o OZE. W najgorszej sytuacji znajdują się pozbawieni pomocy prawnej i finansowej najmniejsi inwestorzy - osoby fizyczne jako właściciele mikroinstalacji, prosumenci i mikroprosumenci. Ustawodawca …
Kehua liderem w zakresie bezpieczeństwa magazynowania energii
Przegląd projektu ochrony przeciwpożarowej i akceptacja stacjonarnych elektrochemicznych magazynów energii, skonstruowanych w formie niezależnych elektrowni magazynujących energię o mocy znamionowej mniejszej niż 500 kW lub energii znamionowej mniejszej niż 500 kWh, powinny opierać się na zastosowaniu zaleceń przewodnika, a system …
Rozporządzenie ministra energii w sprawie bezpieczeństwa i
§ 2.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają: 1) urządzenia energetyczne – urządzenia, instalacje i sieci, w rozumieniu przepisów prawa energetycznego, stosowane w technicznych procesach wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji, magazynowania oraz użytkowania paliw lub energii;. 2) urządzenia energetyczne …
Nowa technologia szansą dla elektrowni szczytowo-pompowych …
Sejm przyjął specustawę dla elektrowni szczytowo-pompowych, która upraszcza procedury inwestycyjne dla tego typu obiektów. Regulacja ta jednak spotyka się z krytyką. Jej przeciwnicy wskazują, że przyspieszenie realizacji takich projektów niesie ze sobą ryzyko konfliktów społecznych i środowiskowych, ponieważ upraszcza wywłaszczenia i przyznaje …
Małe elektrownie wiatrowe
Na mocy nowych przepisów będzie można postawić instalację wiatrową o wysokości od 3 do 12 metrów bez uzyskania zezwolenia. Ekspert wyjaśnia, że zmieniona zostanie też definicja mikro- i małej instalacji OZE – tak, aby obejmowała one również instalacje off-grid, czyli instalacje wyspowe, które nie są podłączone do sieci publicznej.
Perspektywy rozwoju małych elektrowni wodnych w Polsce na …
750 małych elektrowni wodnych, stanowią-cych 0,56 proc. mocy zainstalowanej w Kra-jowym Systemie Elektroenergetycznym. Po-nadto liczba nowych inwestycji jest znikoma. Wynika to głównie z wysokich nakładów in - westycyjnych na budowę małych elektrowni wodnych, ponieważ często wiąże się to rów-
UE chce przyspieszyć wydawanie zezwoleń na projekty w …
Nowe tymczasowe przepisy wprowadzają maksymalne terminy na wydawanie zezwoleń wymaganych do instalowania urządzeń wykorzystujących energię słoneczną, rozbudowy istniejących elektrowni wykorzystujących energię odnawialną i wprowadzania pomp ciepła. Zakładają też, że takie projekty leżą w nadrzędnym interesie publicznym.
Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii
elektroenergetycznej, uniknąć ekstremalnych wahań cen i utrzymać bezpieczeństwo dostaw i przystępności cenowej energii; mając na uwadze, że większa elastyczność wymaga pojemniejszych instalacji magazynowania energii w UE;
Pierwsza reaktywacja elektrowni jądrowej w historii. Kiedyś była …
Zgodnie z warunkami umowy, Microsoft zobowiązał się do zakupu energii z reaktywowanej elektrowni przez najbliższe 20 lat. Reaktywacja elektrowni, choć stanowi logistyczne wyzwanie, jest postrzegana jako krok w kierunku zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię w sektorze technologicznym. Ma też ograniczyć "ślad węglowy" …
28.10.2019 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej L 275/121 …
— dodanie nowych przepisów prawnych mających zastosowanie . w szczególności do energii cieplnej, mianowicie art. 9a, 9b, 9c, 10a, 11a i załącznika VIIa, oraz — usunięcie energii cieplnej . z z. akresu przepisów pierwotnej dyrektywy . w sprawie efektywności energetycznej (art. 9, 10, 11 i załącznika VII). Jeżeli chodzi o o ...
Magazyny energii: zmiany w prawie budowlanym i energetycznym
Stan prawny na dzień: 19.01.2024. Odkryj najnowsze zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, które otwierają nowe horyzonty w świecie magazynowania energii …
Interpretacja przepisów
Interpretacja przepisów Stosowanie przepisów przejściowych do ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz.1592) w przypadku pozwoleń na wytwarzanie odpadów, które nie uwzględniają zbierania lub przetwarzania odpadów
Inżynier ds. energetyki jądrowej – wymagania, obowiązki i cechy …
Znajomość przepisów i norm regulujących pracę inżyniera ds. energetyki jądrowej jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej w trakcie projektowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych oraz innych instalacji związanych z energią jądrową.
Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...
Dla uzupełnienia regulacji dotyczących magazynowania energii elektrycznej, w nowelizacji wprowadzono przepisy regulujące warunki przyłączenia magazynu energii …
Nowe zasady fotowoltaiki – aktualne na 2024 rok | enerad.pl
Pozostałe zmiany przepisów dla fotowoltaiki. W latach 2021 - 2023, oprócz nowych zasad rozliczenia fotowoltaiki, pojawiło się kilka innych istotnych zmian. Prosument wirtualny to koncepcja umożliwiająca użytkownikom zakup udziałów w instalacjach odnawialnych źródeł energii, które fizycznie znajdują się w innym miejscu. Pozwala ...
Rynek magazynów energii w Polsce w 2022 roku [Raport]
21 grudnia 2022 roku weszła w życie ustawa, która za pomocą jednego z zapisów uregulowała kwestię sumowania mocy PV i ME przez OSD wskazując, że moc magazynu energii nie zwiększa mocy instalacji fotowoltaicznej, jeżeli jego moc nie jest większa niż moc PV, a moc instalacji hybrydowej nie przekracza mocy umownej.