Produkty

Pierwszy w Polsce projekt magazynowania energii wodorowej

W Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 przewidziano natomiast, że do 2030 roku Polska osiągnie moc zainstalowanej z niskoemisyjnych źródeł i procesów na poziomie 2 GW, która …

Magazynowanie energii elektrycznej w postaci wodoru

W Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 przewidziano natomiast, że do 2030 roku Polska osiągnie moc zainstalowanej z niskoemisyjnych źródeł i procesów na poziomie 2 GW, która …

Magazyn wodoru – klucz do przyszłości energetyki

Wdrażanie strategii to wyzwanie techniczne i ekonomiczne. Ale Polska ma duży potencjał w rozwoju gospodarki wodorowej. Ma to związek z zasobami wodoru i rosnącym zapotrzebowaniem na czyste źródła energii. Strategia przyczyni się do zmiany sektora energetycznego w Polsce. Zapewni niezależność energetyczną, tworzy nowe miejsca pracy ...

Przegląd funkcjonowania dolin wodorowych w Polsce i UE

komercjalizacji technologii niskoemisyjnych opartych o wodór jako nośnik energii. Projekt ten jest pierwszym tego rodzaju w Polsce, jednocześnie dobrze wpisując się w założenia Polskiej Strategii Wodorowej i cel budowy krajowych dolin wodorowych. Nazwa doliny wodorowej Rok założenia Wielkopolska wodorowych. 11

Wdrożenie gospodarki wodorowej. Będą zmiany w Prawie …

Według wykonanej przez Instytut Energetyki analizy potencjału technologii wodorowych w Polsce do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. szacuje się, że wartość dodana dla Polski związana z rozwojem gospodarki wodorowej może wynieść ponad 343 mln euro dla niskiego popytu na wodór w UE i 870 mln euro dla popytu wysokiego.

Ramy regulacyjne funkcjonowania rynku wodoru w Polsce

Dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych. Komisja Europejska w 2020 r. opublikowała Strategię Wodorową UE, która wyznacza strategiczne ramy wdrażania europejskiej gospodarki wodorowej.. Rada Ministrów 2.11.2021 r. przyjęła Polską Strategię Wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040 (dalej: PSW).

Pierwszy w Polsce podręcznik wodorowy – całkowicie za darmo!

Pierwszy w Polsce podręcznik wodorowy – całkowicie za darmo! Podręcznik przeznaczony dla uczniów szkół wyższych jest bazowym Almanachem wiedzy na temat Gospodarki Wodorowej. Zamkniętym w 10 rozdziałach w których przechodzimy przez aspekty społeczno-ekonomiczne, kontekst polityczny i prawny aż do pozyskiwania wodoru, jego …

Wodorowa rewolucja na kolei coraz bliżej. Powstanie pierwsza …

Spółka ogłosiła przetarg na dostawę komponentów do budowy systemu magazynowania energii opartego o wodór. Będzie to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce …

Przełom w Technologiach Wodorowych: Polski Wynalazek …

Innowacje w obszarze magazynowania i dystrybucji tego ekologicznego nośnika energii są niezbędne, by w pełni wykorzystać jego potencjał. Polska firma Amargo, we współpracy z ekspertami z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, postawiła krok […]

Wodór w 2023 roku. Podsumowanie i trendy na 2024 rok

Mamy dla was podsumowanie roku w branży wodorowej, w którym udział ... Dzięki niemu Ameryka finansuje budowę instalacji i i fabryk z wielu dziedzin OZE czy magazynowania energii, przyciągając w ten sposób również firmy spoza Kontynentu, w tym europejskie. Przypomnijmy, że w ciągu najbliższych 10 lat na zielone projekty Waszyngton …

RWE Renewables ukończyło pierwszy projekt magazynowania energii w ...

Projekt ukończono w Dublinie. Ma moc 8,5 MWh. To pierwszy z dwóch magazynów akumulatorowych, które RWE uruchomi w Irlandii w tym roku. Pierwszy europejski projekt RWE Renewables w zakresie magazynowania energii przy pomocy akumulatorów zaraz po uruchomieniu w pełni rozpoczął działalność. Znajduje się w Stephenstown, Balbriggran w ...

Prace nad ustawą, która przyspieszy rozwój gospodarki wodorowej w Polsce

Przyjęcie zmian w przepisach stanowi również realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy. Wsparcie dla rozwoju gospodarki wodorowej. 1) W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. To właśnie na Pomorzu, będziemy mieli duże nadwyżki energii, a wodór pomoże ją magazynować.

17 firm będzie współpracować nad wykorzystaniem wodoru

„Dziś wykonujmy pierwszy krok w budowie w Polsce nowej gospodarki wodorowej. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 17 podmiotów gospodarczych, które chcą realizować ambitne projekty gospodarcze. Dziś Polska jest piątym producentem wodoru na świecie, głównie z paliw kopalnych; chcemy by ciężar tej produkcji przesuwał się w kierunku …

Szansa dla Polski, aby stać się liderem rewolucji wodorowej – …

– Już w tym roku będziemy mieli pierwszy polski hub wodorowy w biorafinerii w Trzebini, gdzie produkowany będzie wodór do zasilania ogniw paliwowych. Kierunek wdrażania wodoru w...

Produkcja wodoru w Polsce ma olbrzymi potencjał rozwojowy

Jest to również pierwsza instalacja tego typu w Polsce, na którą przyznano już dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 4,5 mln euro. Produkcja wodoru w Polsce. Następny przystanek: „Gospodarka wodorowa" Na początku listopada 2021 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku ...

Polska: największy w Europie trakcyjny magazyn …

Spółka odpowiada za uruchomiony w zeszłym roku największy w Europie trakcyjny magazyn energii. Teraz realizuje budowę systemu magazynowania energii opartego na wodorze. Będzie to pierwsze tego typu …

Energetyka wodorowa. Wielka szansa dla Polski, czy ponowne …

Fabryki w Polsce | W styczniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." Nad Wisłą eksperci nie kryją ambicji związanych z technologiami wodorowymi. Mają one nie tylko ograniczyć emisję CO2, ale też przybliżyć Polskę do niezależności energetycznej, jak i …

Produkcja zielonego wodoru w Polsce – perspektywy rozwoju

Wskaźnikami osiągnięcia tych celów w 2030 roku mają być: osiągnięcie 2 GW mocy instalacji do produkcji wodoru i jego pochodnych z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów; 800–1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce; minimum 32 stacje tankowania i …

Konferencja "Zielona energia w służbie przedsiębiorczości" …

Firma Promet-Plast zrealizowała także pierwszą w Polsce komercyjną inwestycję w wielkoskalowe bateryjne magazyny energii. Zainstalowała 4 magazyny litowo-jonowe, każdy o mocy 1,5 MW i pojemności 3 MWh. W trakcie realizacji znajduje się kolejny projekt z zakresu magazynowania energii, tym razem w wodorze. Następną inwestycją w ...

Rozwój wielkoskalowych magazynów energii w Polsce. 165 MW …

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce. Najlepszym tego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW.

Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do 2040 r.

projekt Polskiej Strategii Wodorowej do . roku . 2030 . z perspektywą do 2040 . r., która określi cele i działania na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, odnoszące się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania. …

Pierwsza na świecie instalacja produkcji wodoru w ...

W Elblągu działa pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych we współpracy …

Magazynowanie wodoru w kawernach solnych dużą szansą dla …

Globalne inicjatywy magazynowania energii w kawernach. Warto zwrócić uwagę na innowacyjne projekty magazynowania energii w kawernach na świecie, które również przyciągają uwagę. W tym kontekście wyjątkowe są podejścia takie jak realizowane w stanie Utah w USA oraz we francuskim Etrez. Obydwa projekty w różny sposób wykorzystują potencjał …

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA POROZUMIENIA …

NA RZECZ ROZWOJU GOSPODARKI WODOROWEJ W POLSCE 2020 - 2023 ... RED Dyrektywa UE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych RMO Recykling Molekularny Odpadów SMR Steam Methane Reforming – Reforming parowy metanu SNG Synthetic Natural Gas – Syntetyczny gaz ziemny SOE Solid Oxide Electrolyzer – …

RAPORT: ŁAŃUH WARTOŚI GOSPODARKI WODOROWEJ W …

Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce I. PRODUKCJA 4 II. MAGAZYNOWANIE 40 III. TRANSPORT 56 IV. ZASTOSOWANIE 83 BADANIE ANKIETOWE 108 3. RAPORT: ŁAŃUH WARTOŚI GOSPODARKI WODOROWEJ W POLSE 4 Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce I. PRODUKCJA image: Freepik . RAPORT: ŁAŃUH WARTOŚI GOSPODARKI …

Magazyny wodoru w stanie stałym usprawnią transformację

Zespół projektu uważa, że to dopiero pierwszy krok na drodze do popularyzacji technologii magazynowania wodoru w stanie stałym. Po opracowaniu prototypu, konsorcjum projektu HyCARE podpisało umowę współwłasności, aby kontynuować badania. Jednym z obszarów będą także analizy potencjału komercjalizacji. „Wyniki dotychczasowych ...

PSG ma pierwszy w Polsce gazociąg do przesyłu wodoru

Polska Spółka Gazownictwa ma pierwszy w Polsce gazociąg, którym można przesyłać gaz z domieszką wodoru - poinformowała w piątek spółka. Mierzący 7 km gazociąg powstał na Dolnym Śląsku. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) poinformowała w piątek, że w ramach wartej ponad 11 mln zł inwestycji powstał gazociąg średniego ciśnienia Jelenia Góra …

Perspektywy magazynowania wodoru z odnawialnych źródeł energii w Polsce

Perspektywy magazynowania wodoru z odnawialnych źródeł energii w Polsce cz. 2 Klaudia Ligęza, Piotr Narloch, AGH w Krakowie, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., OZG Kraków Wodór w postaci paliw syntetycznych Innym sposobem na długoterminowe magazynowanie wodoru jest jego skła-dowanie w formie paliw syntetycznych,

Największy na świecie projekt magazynowania energii w …

Pierwszy taki projekt na świecie. Duże systemy magazynowania energii wykorzystujące baterie sodowo-jonowe są póki co rzadkością. W maju 2024 roku uruchomiono pierwszy wielkoskalowy projekt tego typu w Państwie środka. Mieści się w chińskim regionie Kuangsi-Czuang i póki co ma pojemność 10 MWh.