Produkty

Państwowa inwestycja energetyczna Projekt magazynowania morskiej energii wiatrowej

Proponowane zmiany w przepisach usprawnią realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej, a także przyczynią się do szeroko pojętego rozwoju sektora energii …

Projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii ...

Proponowane zmiany w przepisach usprawnią realizację projektów morskiej energetyki wiatrowej, a także przyczynią się do szeroko pojętego rozwoju sektora energii …

PKN ORLEN wybrał projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Z kolei opracowany projekt budowlany będzie podstawą do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej. Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej Koncern prowadzi poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej ...

PGE ma komplet pozwoleń dla morskiej farmy …

PGE Polska Grupa Energetyczna poinformowała o uzyskaniu kolejnych pozwoleń dla morskiej farmy wiatrowej, którą rozwija wspólnie z koncernem Orsted. To były ostatnie pozwolenia potrzebne do rozpoczęcia …

Morska energetyka wiatrowa wymaga komplementarnego …

Inwestycjom PGE w morską energetykę wiatrową będzie towarzyszyć komplementarny projekt, jakim jest program budowy wielkoskalowych magazynów energii. …

Polenergia i Equinor stawiają kolejny istotny krok w rozwoju …

Morska farma wiatrowa Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Projekt Bałtyk 1 jest rozwijany w odległości …

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Najważniejsza w Polsce konferencja o morskiej energetyce wiatrowej, na której nie może Ciebie zabraknąć! Zarejestruj się 20 - 21.11.2024, Warszawa 20. Forum Energetyki Wiatrowej Forum Energetyki Wiatrowej po raz kolejny stanie się platformą efektywnej wymiany poglądów na kluczowe dla branży wiatrowej kwestie. Tegoroczna edycja poświęcona będzie nowelizacji …

Umowa na kluczową inwestycję dla morskiej energetyki wiatrowej

Na stacji zostaną zainstalowane dwa nowe autotransformatory 400/110 kV. Inwestycja obejmuje także przekształcenie linii Piła Krzewina-Plewiska – która obecnie działa na napięciu 220 kV – na napięcie 400 kV. Rozbudowa i modernizacja stacji Piła Krzewina to pierwszy projekt realizowany dla PSE przez Budimex. Po jego zakończeniu ...

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest szansą na unowocześnienie infrastruktury portowej (porty do obsługi konstrukcji oraz serwisowania morskich farm wiatrowych). Dla zrealizowania pełnego potencjału niezbędne jest rozwinięcie odpowiedniego systemu wsparcia i stworzenie strategii rozwoju łańcucha dostaw w Polsce. 4 Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w …

„Energetyczne wyspy" – przyszłość morskiej energetyki wiatrowej ...

Wyspa energetyczna połączyłaby 3 GW mocy morskiej energii wiatrowej z obu krajów Europy Wschodniej, a w planach rozważane jest także wykorzystanie jej do produkcji ekologicznego wodoru. Koszty budowy oszacowano na 8,4 mld euro. Rumunia ma ambicje gonić Danię w sektorze energetyki wiatrowej

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny …

Rząd norweski postawił sobie za cel zwiększenie do 2040 r. mocy morskiej energii wiatrowej 300-krotnie w stosunku do obecnej. Oznacza to przydzielenie obszarów pod produkcję morskiej energii wiatrowej o mocy 30 000 MW. Odpowiada to ok. 1500 turbinom wiatrowym. Patrząc z perspektywy; elektrownia wiatrowa o mocy 1500 MW wytwarza …

Chiny ogłaszają 56 projektów magazynowania energii

Warto zaznaczyć, że nie jest jedyny projekt magazynowania energii sprężonego powietrza na liście opublikowanej przez Narodowa Administrację Energii. Nie zapomniano również o projektach opartych na bateriach litowo-jonowych, z których największym jest instalacja o mocy 550 MW/1100 MWh zlokalizowana w regionie Wewnętrznej Mongolii.

Plany morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

O rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozmawiano podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Uwagę poświęcono między innymi planom zagospodarowania wód morskich pod przyszłe inwestycje energetyczne i przemysłowe. Dzięki rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej zwiększy się udział źródeł …

Lądowe przyłącze energetyczne dla morskiej farmy wiatrowej …

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmami, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. Wybór padła na GE Vernova - reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. - oraz Polimex Mostostal. To jeden z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.

Morskie farmy wiatrowe

PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture 50/50, której celem będzie rozwój, budowa i eksploatacja dwóch morskich projektów …

Raport: Potencjał oraz perspektywy rozwoju światowego rynku morskiej ...

Transformacja energetyczna stanowiąca ważny warunek ograniczenia negatywnego wpływu działalności gospodarczej człowieka na środowisko naturalne wymaga intensywnych działań w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jak istotny jest to problem można zilustrować faktem, że w 2023 roku do atmosfery z sektora energetyki trafiło 35 mld ton …

Daniel Ozon: Ustawa o morskiej energetyce wiatrowej wielką szansą dla ...

Dwa tygodnie temu Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy regulującej kompleksowo zagadnienia związane z budową i wsparciem morskiej energetyki wiatrowej. To bardzo ważny krok ścieżki legislacyjnej do zbudowania solidnego fundamentu prawnego, niezbędnego do rozpoczęcia realnego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w ...

PGE i GE chcą testować produkcję zielonego wodoru z użyciem morskiej ...

PGE Polska Grupa Energetyczna i amerykański koncern GE (General Electric), reprezentowany przez GE Wind France SAS i GE Power Sp. z o.o. podpisały umowę dotyczącą rozwoju projektu, w ramach którego będą testować możliwości produkcji zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej GE.

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod …

Polska posiada potencjał morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z zaprezentowanego podczas konferencji Offshore Wind …

Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w …

Ministerstwo Klimatu przekazało 7 lipca 2020 r. do ponownych uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Celem regulacji jest wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku oraz rozwój polskich firm tworzących łańcuch dostaw dla morskiej …

PRZYSZŁOŚĆ MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ W …

Pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe zaczną produkować energię około roku 2025, a do roku 2040 planowane jest oddanie do eksploatacji ponad 10 GW mocy zainstalowanej w …

Polska łączy kraje bałtyckie – „Deklaracja Bałtycka na …

„Polska zainicjowała wspólny projekt zagospodarowania potencjału Morza Bałtyckiego. Dziś, wspólnie z Komisją Europejską oraz ministrami z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji …

Morskie farmy wiatrowe

Realizowane przez PGE inwestycje w morskie farmy wiatrowe to pionierskie projekty na polskim rynku – tym samym Grupa PGE przyczynia się do tworzenia nowego sektora …

Awans Polski na 15. miejsce rankingu RECAI | EY Polska

Tymczasem to właśnie morskie farmy wiatrowe są powodem kolejnego awansu Polski w rankingu. Rozpoczęła się budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy 1,2 GW. Jej finansowanie, w wysokości 4,73 mld EUR, z kredytem wynoszącym 4,4 mld EUR, jest największym w historii rynku.

Inwestycje PSE w sieci dla morskich farm wiatrowych na liście PCI

Na liście znalazł się także m . projekt Harmony Link, wodorowe połączenie międzysystemowe między Finlandią, Estonią, Łotwą, Litwą, Polską i Niemcami Niemcy (projekt obecnie znany jako Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy), oraz Bifrost – projekt transportu i magazynowania CO2 z morskim magazynem w Danii od emitentów z Danii, Niemiec i Polski.

Magazyny energii a przepisy prawne w Polsce w 2024 roku

Art. 3 pkt 13a pr. ener. – „odbiorca końcowy" to odbiorca dokonujący zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej oraz paliw gazowych zakupionych w celu ich zużycia na …

Morskie farmy wiatrowe – nowy kierunek polskiej energetyki

W porcie Szczecin – Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W …

Baltica 2 ze zgodą wojewody na budowę morskiej elektrowni wiatrowej ...

Spółka Baltica 2 należąca do PGE, uzyskała komplet pozwoleń od wojewody pomorskiego, na budowę dla części morskiej farmy wiatrowej. Pozwolenia dotyczą budowy 107 turbin wiatrowych i czterech morskich stacji transformatorowych. Inwestycja jest realizowana przez PGE i duńską firmę Ørsted.

Polenergia i PGE dopinają kontrakty dla morskich farm wiatrowych

W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk I o mocy do 1560 MW, który będzie oddalony od brzegu o …

Spotkanie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej

Rola małych i średnich portów morskich w realizacji funkcji serwisowych względem morskich farm wiatrowych, plany i założenia inwestycji fabryk wież wiatrowych, Edu Offshore Wind 2024, synergia sektora offshore i technologii wodorowych – te i inne tematy zostaną podjęte w trakcie dyskusji podczas świątecznego spotkania Pomorskiej Platformy …

Gdańsk: Nowa inwestycja na rzecz rozwoju Morskiej …

Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa …

WindEurope: 2023 r. był rekordowy dla morskiej energetyki wiatrowej …

Jak wskazuje WindEurope, ubiegły rok był najlepszym okresem dla morskiej energetyki wiatrowej pod względem mocy instalacji przyłączonych do sieci zarówno w Unii Europejskiej, jak i całej Europie. Na Starym Kontynencie przyłączono farmy o mocy 4,2 GW (wzrost o 1,7 GW w porównaniu do 2022 r.), z których 3 GW powstało w UE (wzrost o 2,1 GW …

Startuje budowa infrastruktury przesyłowej dla morskiej farmy wiatrowej ...

Baltic Power to obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Spółka zakończyła 2022 rok pełnym zabezpieczeniem umów na wszystkie kluczowe komponenty niezbędne do powstania farmy wiatrowej w ramach zaplanowanego łańcucha dostaw. W roku 2023, wraz z zabezpieczaniem wszystkich decyzji …