Produkty

Specyfikacje techniczne dotyczące regulacji częstotliwości i regulacji wartości szczytowych elektrowni magazynujących energię

Proces regulacji częstotliwości jest realizowany z wykorzystaniem układów regulacji turbin, tj. turbin parowych, wodnych, gazowych i wiatrowych z regulatorami, ale również z wykorzystaniem silników na paliwa ciekłe lub gazowe, źródeł fotowoltaicznych i innych. Wpływ na przebieg procesu regulacji częstotliwości mają parametry i cechy (właściwości dynamiczne) układów ...

Wirtualna inercja w systemie elektroenergetycznym

Proces regulacji częstotliwości jest realizowany z wykorzystaniem układów regulacji turbin, tj. turbin parowych, wodnych, gazowych i wiatrowych z regulatorami, ale również z wykorzystaniem silników na paliwa ciekłe lub gazowe, źródeł fotowoltaicznych i innych. Wpływ na przebieg procesu regulacji częstotliwości mają parametry i cechy (właściwości dynamiczne) układów ...

Technologie magazynowania i zastosowanie magazynów energii

Udział poszczególnych krajów Unii Europejskiej w instalacjach magazynujących energię – łączna moc zainstalowana 145 GW (na podstawie [8]) Wzrost udziału odnawialnych źródeł oraz rozbudowa sieci pojazdów elektrycznych będą wymuszać stosowanie wydajnych, niezawodnych i ekonomicznych rozwiązań w zakresie magazynowania energii. Zobacz także …

Jak zmniejszy ć koszty uczestnictwa bloków energetycznych w ...

Jak zmniejszyć koszty uczestnictwa bloków energetycznych w automatycznej regulacji mocy i częstotliwości (ARCM) Autor: Prof. dr hab. inż.Jan Bujko, prof. dr hab. inż.Tadeusz Halawa, IASE Wrocław („Energetyka" – grudzień 2005) W połączonym systemie elektroenergetycznym podsystemy pracujące synchronicznie prowadzą

Regulacja częstotliwości i mocy w systemie ...

Podane powy}ej grupy elektrowni ró}ni si znacznie czasem wykorzystania mocy osi galnej, które wynosz odpowiednio [9, 21]: elektrownie podstawowe - ≥ 5500 h/a; elektrownie podszczytowe - …

SZCZEGÓŁOWE SPECYFIKACJE TECHNICZNE (SST) …

SZCZEGÓŁOWE SPECYFIKACJE TECHNICZNE (SST) WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH INSTALACJE ELEKTRYCZNE Przedmiotem zbioru Specyfikacji Technicznych są wymagania dotyczące wykonania i odbioru instalacji elektrycznych dla obiektu – „MODERNIZACJA SAL KONFERENCYJNYCH DLA POTRZEB UTWORZENIA SALI …

Regulacja pierwotna (FCR) | Definicja

W przeciwieństwie do regulacji wtórnej lub regulacji trójnej, regulacja pierwotna nie jest aktywowana przez operatorów systemu przesyłowego, lecz jest bezpośrednio przez dostawcę.Lokalny dostawca samodzielnie monitoruje częstotliwość w sieci w miejscu wytwarzania lub zużycia energii i natychmiast reaguje na zmiany częstotliwości w sieci.

2022

Z danych sześciu największych sprzedawców energii elektrycznej, pozyskanych w badaniu przeprowadzonym przez Prezesa URE wynika, że na 31 grudnia 2022 r., spośród gospodarstw domowych będących klientami tych sprzedawców, blisko 60 proc. kupowało energię w oparciu o umowy z zatwierdzoną taryfą, pozostali zaś kupowali energię z cenami …

ABB Silniki i Generatory

Podstawy prawne Regulacje w zakresie efektywności energetycznej silników na terenie UE July 2, 2020 Slide 7 Dyrektywa dotycząca ekoprojektu Dyrektywy 2005/32/WE z 6 lipca 2005 oraz 2009/125/WE z 21 października 2009 – Dyrektywa Ecodesign lub dyrektywa dotycząca ekoprojektu – Jest to dyrektywa ramowa –określa podwaliny pod szereg przepisów …

ST Stacje elektroenergetyczne najwyższych napięć

Standardowa Specyfikacja Funkcjonalna „Stacje elektroenergetyczne najwyższych napięć" zawiera podstawowe wymagania techniczne, które powinny spełniać stacje …

Załącznik D

mocy w funkcji częstotliwości (LFSM) JEST/BRAK Zdolność magazynu energii do odbudowy częstotliwości JEST/BRAK Zdolność magazynu energii do regulacji napięcia i mocy biernej w poszczególnych trybach: - tryb regulacji napięcia: - tryb regulacji mocy biernej: - tryb regulacji współczynnika mocy:

Regulacja

Jest to zadanie regulacji tzw. wtÛrnej, czyli regulacji częstotliwości. Regulacja mocy i częstotliwości w systemie elektroenergetycznym za pomocą skoordynowanego oddziaływania na indywidualne regulatory wybranych jednostek wytwÛrczych przez układ automatycznej regulacji częstotliwości i mocy (ARCM) nazywa się regulacjąwtÛrną.

systemy specjalizowane

regulacji częstotliwości i mocy, ang. Load Frequen-cy Control) lub według planów BPKD przesyłanych przez SOWE (ogólnopolski System Operatywnej Współpracy z Elektrowniami). W zwrotnym sprzężeniu SRM udostępnia bieżące wartości parametrów pracy poszczególnych bloków JWCD do WC SM PP (węzeł centralny ogólnopolskiego systemu monitorowania …

OCENA ŻYWOTNOŚCI ELEKTROWNI OPALANYCH WĘGLEM …

OCENA ŻYWOTNOŚCI ELEKTROWNI OPALANYCH WĘGLEM BRUNATNYM W KONTEKŚCIE PODAŻY PALIW I REGULACJI ŚRODOWISKOWYCH Autorzy: Marcin Malec, Jacek Kamiński, Piotr Saługa, Przemysław Kaszyński ("Rynek Energii" - kwiecień 2015) Słowa kluczowe: węgiel brunatny, wytwarzanie energii elektrycznej, regulacje środowiskowe, dyrektywa IED …

REGULACJA CZĘSTOTLIWOŚCI I MOCY

Takie centralne i wielopoziomowe kierowanie pracą systemu elektroenergetycznego wymaga bardzo dobrej znajomości struktur i charakterystyk układów regulacji częstotliwości i napięcia, …

Regulacji odbudowy częstotliwości

o Zakres regulacji odbudowy częstotliwości (dawniej regulacja wtórna), o Maksymalny gradient zmiany mocy czynnej w zakresie od Pmin ÷ Pmax. o Zakresy mocy wynikające z trybów pracy:

CHARAKTERYSTYKA STACJI ELEKTROENERGETYCZNYCH

Standardowa Specyfikacja Funkcjonalna Stacje elektroenergetyczne najwyższych napięć PSE – SF.STACJE/2015 Strona 5 z 102 . ZAŁĄCZNIKI. 1. Schematy i przykładowe plany sytuacyjne rozdzielni 400 kV, 220 kV i 110 kV.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA w-me MAGAZYNU ENERGII …

1.2 Zdolności techniczne 1.2.1 Zdolność do pracy magazynu energii w zakresie zmian częstotliwości w miejscu przyłączenia 1) W przypadku, gdy wniosek dotyczy innej technologii magazynowania energii niż bateryjna, należy wypełnić pozycje Załącznika B właściwe dla wnioskowanej technologii. 2) Wypełnić tylko w przypadku zastosowania transformatorów …

ROZPROSZONE ELEKTROWNIE SZCZYTOWE

duże znaczenie w stabilizacji napięcia i częstotliwości oraz stwarzają nowe możliwości rozwoju kompensacji mocy biernej w sieciach SN i NN. Zastosowanie większej ilości magazynów i …

UDZIAŁ FARM WIATROWYCH W REGULACJI NAPIĘCIA W …

2. MOŻLIWOŚCI REGULACJI MOCY BIERNEJ ELEKTROWNI WIATROWEJ Proces generacji mocy czynnej w elektrowni wiatrowej jest związany z generacją lub poborem mocy bier-nej. Możliwość wykorzystania mocy biernej elektrowni wiatrowej zależy od rodzaju generatora zastosowanego do konwersji energii wiatru na energię elektryczną. Wśród rozwiązań ...

Specyfikacje techniczne zaworów regulacyjnych

Na przykład dynamiczny zakres regulacji wynoszący 50:1 przy Kvs równym 100 oznacza, że zawór może regulować przepływ o wartości 2 m³/h, zachowując swoje właściwe charakterystyki. Większość zaworów regulacyjnych ma dynamiczne zakresy regulacji na poziomie 30:1 i 50:1, ale istnieją zawory o bardzo dobrych właściwościach regulacyjnych, których zakres regulacji …

Warunki techniczne dozoru technicznego dla urządzeń ...

Urządzenia EJ, o których mowa w ust. 1, będące urządzeniami nowego typu lub niesprawdzone dotychczas poprzez eksploatację w elektrowni jądrowej, mogą być zastosowane, jeżeli zostały zaprojektowane stosownie do limitów i warunków eksploatacyjnych, środowiska pracy oraz założonego projektowego czasu ich użytkowania, a ich zastosowanie jest korzystniejsze niż …

Rozporządzenie

„struktura regulacji mocy i częstotliwości" oznacza podstawową strukturę uwzględniającą wszystkie istotne aspekty regulacji mocy i częstotliwości, w szczególności dotyczące …

ARNQ – koncepcja nowej obszarowej automatyki regulacji napięć ...

automatycznej regulacji napięcia elektrowni) i regulacji grupowej węzłów transformatorowych ARST (układ automatycznej regulacji stacji transformatorowej). Ponadto zaleca się współpracę ARNQ z wielkoobszarowymi systemami regulacji napięcia (przykładowo z Systemem Obszarowej Regulacji Napięcia SORN [8]). Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości systemy tego typu …

Wirtualna inercja w systemie elektroenergetycznym

Regulacja częstotliwości i mocy czynnej jest jednym z dwóch podstawowych procesów regulacyjnych realizowanych w systemach elektroenergetycznych (SEE) [1]. Proces regulacji …

ROZPRAWA DOKTORSKA

prawno-techniczne dotyczące poziomów napięć w odniesieniu do wymagań krajowych i na świecie. Omówiono sposoby i kryteria regulacji poziomów napięć w sieciach klasycznych i inteligentnych. Część rozprawy poświęcono na określenie wpływu napięcia zasilającego na pracę odbiorników powszechnie występujących u odbiorców końcowych. Autor przedstawił metody …

Wdrożenie wymogów wynikających z zapisów Rozporządzenia …

dotyczące wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci 3 Cel testu Celem testu jest potwierdzenie zdolności technicznej modułu wytwarzania energii do ciągłego regulowania mocy czynnej na potrzeby wsparcia regulacji częstotliwości w przypadku każdego znacznego wzrostu lub spadku częstotliwości w systemie. Program ramowy został opracowany …

Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych

Budowie - nale ży przez to rozumie ć wykonanie obiektu budowlanego w okre ślonym miejscu, a tak że odbudow ę, rozbudow ę, nadbudow ę obiektu budowlanego. Robotach budowlanych – nale ż przez to rozumie ć budow ę a tak że prace polegaj ące na przebudowie, monta żu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Przebudowie – nale ży przez to rozumie ć wykonywanie robót ...

MOŻLIWOŚCI REGULACYJNE FARM WIATROWYCH W …

Regulacja nie przywraca wartości znamionowej częstotliwości. Minimalna wielkość rezerwy regulacji pierwotnej wyznaczona jest zgodnie z wytycznymi ENSTO-E dla wszystkich systemów Europy kontynentalnej, zawartymi w ENSTO-E/UCTE Operation Handbook [6]. Zakres regulacji pierwotnej w Polsce powinien wynosić ±170 MW [6]. Tablica 1 Parametry usługi regulacji …

System elektroenergetyczny – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

Do urządzeń potrzeb własnych w elektrowniach cieplnych należy przede wszystkim zaliczyć: pompy wody zasilającej, młyny węglowe, układy regulacji częstotliwości i mocy w systemie elektroenergetycznym, pompy wody chłodzącej, skraplacze, elektrofiltry, układy odpopielania i wiele innych;

Regulacja częstotliwości i mocy w systemie ...

Do elektrowni podszczytowych i szczytowych nale} starszych typów elektrownie cieplne parowe, elektrownie wodne zbiornikowe, za[ do elek- trowni szczytowych zalicza si tak}e elektrownie wodne pompowe oraz elektrownie z turbi- nami gazowymi. Podane powy}ej grupy elektrowni ró}ni si znacznie czasem wykorzystania mocy osi galnej, które wynosz odpowiednio [9, 21]: …

ASPEKTY TECHNICZNE I EKONOMICZNE WYKORZYSTANIA …

ASPEKTY TECHNICZNE I EKONOMICZNE WYKORZYSTANIA FARM WIATROWYCH DLA REALIZACJI USŁUG POMOCNICZYCH Ryszard Pawełek, Irena Wasiak, Bogusław Terlecki Słowa kluczowe: elektrownie wiatrowe, usługi ...

Standardy techniczne | Instrukcje i standardy | Dokumenty i …

Standardy techniczne w ENERGA-OPERATOR SA (wydanie trzydzieste z dnia 9 maja 2024 r.). Załącznik nr 1 - Kablowe rozdzielnice szafowe i szafki pomiarowe nn (wydanie dziewiąte z dnia 11 czerwca 2018 r.)