Produkty

Standardowe wymagania dotyczące wykorzystania energii elektrycznej na zewnątrz przez zasilacze magazynujące energię

Oferowane rozwiązania powinny umożliwić przechowywanie magazynów energii przez dłuższy czas bez ich trwałego uszkodzenia lub kilkukrotnego zmniejszenia żywotności. Istotną cechą …

Nowoczesne technologie magazynowania energii elektrycznej

Oferowane rozwiązania powinny umożliwić przechowywanie magazynów energii przez dłuższy czas bez ich trwałego uszkodzenia lub kilkukrotnego zmniejszenia żywotności. Istotną cechą …

Jak spełnić wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki od …

Wymagania dotyczące zużycia energii, jakie muszą spełnić nowe i modernizowane budynki, związane są z wymogami prawnymi i trendami ogólnoświato- wymi. Rządy dążą do coraz większego wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) i nieustannej po-prawy efektywności energetycznej gospodarki, w tym budownictwa. Konkretne wymagania nakładają na …

Opublikowano uzupełniające przepisy wspierające rozwój …

Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m . całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z …

Rynek wewnętrzny energii elektrycznej (od 2021 r.)

GŁÓWNY DOKUMENT. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE (Dz.U. L 158 z 14.6.2019, s. 125–199) DOKUMENTY POWIĄZANE. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/941 z dnia 5 …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Prawo energetyczne (Dz. U. z 2023 r. poz. 295) – dalej: „pr. ener.", magazynem energii elektrycznej jest instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i …

Ramy i bariery prawne magazynowania energii wobec rosnącego ...

Ramy i bariery prawne magazynowania energii wobec rosnącego wykorzystania magazynów energii elektrycznej na świecie August 2020 In book: Państwo a gospodarka.

Wprowadzenie do budownictwa pasywnego

Sposobem realizacji tego zadania jest minimalizacja zapotrzebowania na energię – w tym w warunkach Europy Północnej i Wschodniej przede wszystkim na energię dla celów grzewczych. Dlatego w wielu krajach europejskich i w Polsce podejmowane są działania zmierzające do racjonalizacji wykorzystania energii, zastosowania jej odnawialnych źródeł i wdrażania …

Magazyny energii wreszcie zostały uregulowane prawnie, a …

W ustawie nałożono na operatorów systemu elektroenergetycznego obowiązek prowadzenia elektronicznego rejestru magazynów energii, w którym ujawnia się posiadacza, …

Numer kodowy STANDARDOWE SPECYFIKACJE TECHNICZNE

i modernizowanych szaf pomiarowych, w których zabudowane będą liczniki energii elektrycznej lub/i analizatory jakości energii elektrycznej wraz z urządzeniami pomocniczymi. Specyfikacja określa wymagania dla szaf pomiarowych przeznaczonych do zabudowy w stacjach elektroenergetycznych własności PSE S.A. i dedykowanych do: instalacji układów pomiarowo …

akty prawne do ISAP-u

energii elektrycznej brutto zmierzonej na zaciskach generatorów lub ogniw paliwowych wchodzących w skład tej jednostki. 3. Ilość energii elektrycznej odpowiadającej energii mechanicznej brutto wytworzonej w jednostce kogeneracji oblicza się jako sumę ilości energii wykorzystanej na potrzeby własne jednostki kogeneracji do bezpośredniego napędzania urzą …

Wymagania dotyczące sposobu obliczania, pomiarów i rejestracji …

E - ilość energii elektrycznej wytworzonej w instalacji odnawialnego źródła energii, w której biomasa, biopłyny, biogaz lub biogaz rolniczy są spalane wspólnie z innymi paliwami, i pomierzonej w miejscach, o których mowa w § 2 pkt 1, a w przypadku gdy dla energii elektrycznej wytworzonej w tej instalacji przysługuje świadectwo pochodzenia - ilość energii …

SPECYFIKACJA WARUNKÓW ZAMÓWIENIA (dalej SWZ) Zakup energii elektrycznej ...

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WADIUM ... 2024 do obiektów wskazanych przez Zamawiającego – Miasto Gniezno oraz Zamawiającego – Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Zamawiający przeprowadzają procedurę zmiany sprzedawcy energii elektrycznej systematycznie od roku 2011. Powyższe …

Szczegółowe warunki funkcjonowania systemu ...

Warunki przyłączenia wytwórcy energii elektrycznej lub posiadacza magazynu energii elektrycznej jako odbiorcy mocy i energii czynnej na potrzeby własne określają …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z …

czy są spełnione wymagania dotyczące dotrzymania parametrów jakościowych energii elektrycznej na poziomach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 3 i4 ustawy oraz w instrukcjach, o których mowa w art. 9g ust. 1 i 12 ustawy; 4) udostępnianie raportów dotyczących jakości energii elektrycznej w systemie ...

Jak oszczędzać energię elektryczną – sprawdzone porady | OBI

Większość prądu zużywanego w gospodarstwie domowym jest wykorzystywana przez lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki, piece, kuchenki, ale także telewizory, komputery i sprzęty audio.Ważne jest więc, aby przy zakupie nowego wyposażenia zwracać uwagę na podstawowe parametry widniejące na europejskiej etykiecie energetycznej.

RYNEK ENERGII ELEKTRYCZNEJ

warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii. Przez konsumenta należy rozumieć odbiorcę w gospodarstwie domowym nabywającego energię elektryczną w celu niezwiązanym z działalnością zawodową lub gospodarczą. W świetle wymienionych wyżej przepisów, przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji …

Zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o podatku akcyzowym w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję i zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię. Oznacza to, że zużycie wyprodukowanej energii …

Wymagania dotyczące sposobu obliczania, pomiarów i rejestracji …

wymagania dotyczące sposobu obliczania, pomiarów i rejestracji ilości energii elektrycznej lub ciepła wytwarzanych w instalacjach odnawialnego źródła energii wykorzystujących w procesie wytwarzania energii nośniki energii, o których mowa w art. 2 pkt 22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, zwanej dalej "ustawą", oraz inne paliwa;

Nowelizacja Prawa Energetycznego – część II: instrukcja ruchu i ...

Dla uzupełnienia regulacji dotyczących magazynowania energii elektrycznej, w nowelizacji wprowadzono przepisy regulujące warunki przyłączenia magazynu energii …

Wymagania dotyczące pomiarów ilości energii w instalacjach …

Ilość energii elektrycznej, ciepła i chłodu wytwarzanych w instalacjach odnawialnego źródła energii wykorzystujących w procesie wytwarzania energii nośniki energii, o których mowa w art. 2 pkt 22 OdnŹródłaEnU, oraz inne paliwa oblicza się, sumując wartości uzyskane w wyniku podanych wyżej pomiarów i obliczeń, z uwzględnieniem obliczeń …

Zasilanie budynków użyteczności publicznej oraz budynków …

W pierwszej części przedstawiliśmy podstawowe wymagania dotyczące jakości energii elektrycznej oraz niezawodności jej dostaw do zasilanych budynków. Opisaliśmy zasady wyznaczania mocy zapotrzebowanej przez budynki mieszkalne oraz budynki użyteczności publicznej. Wyjaśniona została różnica pomiędzy współczynnikiem jednoczesności

Kompleksowe europejskie podejście do magazynowania energii

absor pcji energii ze źródeł odnawialnych przez pompy cieplne na skalę przemysłową i wykorzystanie biomasy, biogazu lub energii geotermalnej, jak i dzięki zapewnieniu usług opar …

Wymagania energetyczne dla budynków …

Zgodnie z przyjętymi założeniami w wyniku wykorzystania energii elektrycznej wyprodukowanej za pomocą ogniw współczynnik zapotrzebowania na energię pierwotną obniżył się do poziomu 70,9 W/(m 2 K) …

ZAKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ NA POTRZEBY OBIEKTÓW ZLOKALIZOWANYCH NA ...

Przedmiot zamówienia i wymagania stawiane Wykonawcy. Określenie przedmiotu zamówienia: Przedmiotem zamówienia jest dostawa energii elektrycznej, obejmująca sprzedaż energii elektrycznej dla punktów poboru energii wskazanych w załączniku nr 8 w okresie 7 miesięcy począwszy od 01.06.2023 r. do 31.12.2023 r. Na potrzeby niniejszego SOPZ przyjęto …

Projekt ustawy dot. cen energii od 1 lipca przyjęty przez Radę ...

Rząd wprowadza program osłon przed drastycznymi podwyżkami cen energii w Polsce od lipca 2024. Celem ustawy o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym, którą 7 maja 2024 r. przyjęła Rada Ministrów, jest przedłużenie rozwiązań osłonowych dla odbiorców energii, którzy znajdują się …