Produkty

Czy elektrownię magazynującą energię uważa się za projekt budownictwa cywilnego

Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace. Pełnomocnik przypomniał, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskała kluczowe decyzje administracyjne dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. Chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 19 …

Lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej potwierdzona. Rozpoczęły się ...

Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace. Pełnomocnik przypomniał, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskała kluczowe decyzje administracyjne dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. Chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która została wydana 19 …

Magazyny energii a prawo budowlane – potrzebne regulacje!

Niestety projekt najnowszej nowelizacji prawa budowlanego również nie zakłada uregulowania kwestii magazynów energii. Analiza projektu nowelizacji przepisów pr. bud., nie napawa optymizmem. W propozycjach zmian nie ma słowa o magazynach energii. Oznacza …

Magazyny energii

Magazyny energii elektrycznej mogą być wykorzystywane jako niewielkie instalacje przydomowe stanowiące dla właściciela zapasowe źródło energii lub element instalacji prosumenckiej …

Odpowiedzialność cywilna inżyniera budownictwa

Dodatkowo, ponieważ inżynier budownictwa odpowiada za szkodę na zasadzie winy, musi udowodnić jego winę. Aby zbadać kwestię winy, najpierw analizuje się, czy miała miejsce bezprawność, a więc, czy doszło do naruszenia przepisów prawa, na przykład ustawy Prawo budowlane, Ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Następnie bada się ...

Czy magazyn energii się opłaca?

Zwrot z inwestycji w magazyn energii zależy od wielu czynników, które obejmują koszty początkowe, oszczędności na rachunkach za energię, strukturę taryf, możliwość dofinansowań oraz warunki prawne i regulacyjne. W kosztach początkowych mieści się zakup magazynu energii, jego instalację oraz ewentualne modyfikacje infrastruktury.

Projekt techniczny po 1 sierpnia 2024 r.

W demokratycznym państwie prawnym nie sposób bowiem oczekiwać od obywatela stosowania się do regulacji, które nie zostały opublikowane w sposób prawem przewidziany i które są dla niego niedostępne, względnie trudno dostępne, a taka sytuacja zachodzi w przypadku Polskich Norm, z którymi można się zapoznać po ich zakupie lub w …

Czy fotowoltaika opłaca się w 2024 roku? Obliczamy!

Może się zatem okazać, że oddawana do sieci nadwyżka energii latem będzie znacznie tańsza od tej kupowanej zimą. Rozliczenie za fotowoltaikę będzie zatem najkorzystniejsze, jeśli jak najwięcej wytworzonej energii zużyje się na autokonsumpcję. Warto więc uruchamiać elektryczne urządzenia domowe w ciągu dnia np. przed wyjściem ...

Czy przydomowa elektrownia wiatrowa się opłaca?

Pozyskiwany jest on dzięki turbinom wiatrowym odpowiedzialnym za przekształcanie energii kinetycznej w energię elektryczną. Cały ten proces prezentuje się natomiast następująco: wiatr wprawia w ruch łopaty wirnika w turbinie, generowany ruch wiatraka za pomocą przekładni przekazywany jest do generatora,

W KONTEKŚCIE MAGAZYNOWANIA ENERGII

• prosument zbiorowy energii odnawialnej - odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej …

Magazyny energii: zmiany w prawie budowlanym i energetycznym

Stan prawny na dzień: 19.01.2024. Odkryj najnowsze zmiany w prawie budowlanym i energetycznym, które otwierają nowe horyzonty w świecie magazynowania energii …

Polska nie zbuduje elektrowni atomowych. Za 5 lat zabraknie

Elektrownie jądrowe w Polsce nie powstaną, ponieważ ich budowa jest zbyt droga. Problemem dzisiaj jest to, czy za 5 lat ludzie będą mieli energię, bo jest niemal pewne, że za 5 lat w Polsce pojawią się braki energii - mówi WNP.PL prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

Zagadnienia budownictwa cywilnego w pracach Rady …

Zagadnienia budownictwa cywilnego w pracach Rady Administracyjnej Królestwa Polskiego okresu konstytucyjnego (1815–1830)* Abstrakt: Przedmiotem niniejszego artykułu jest obecność kwestii z ...

Budownictwo musi podążać za zmianami klimatu. Czy …

Z tego artykułu dowiesz się, że: W przyszłości nowe trendy w zrównoważonym budownictwie będą obejmować redukcję śladu węglowego i wodnego. Innowacyjne technologie, takie jak energia słoneczna i ekologiczne materiały, będą miały kluczowe znaczenie. Deweloperzy będą musieli dostosować się do unijnych regulacji i rosnących oczekiwań klientów. Certyfikacja …

Dziennik Prawny Czy można legalnie produkować własny

Podstawowa zasada głosi, że zezwolenie nie jest wymagane, jeśli produkcja prądu odbywa się na własne potrzeby. Mało tego. Jeśli mikro instalacja jest naprawdę mała (nie przekracza 1MW) to nie trzeba nawet płacić akcyzy od prądu przez nią wytworzonego. Agregat prądotwórczy, to ...

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na elektrownię ...

Coraz więcej osób decyduje się na uniknięcie skoków cen energii elektrycznej. Po części dzięki programom finansowania, które ogłasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), koszt instalacji elektrowni fotowoltaicznych z roku na rok jest coraz niższy, a co za tym idzie, stają się one bardziej przystępne. ...

OZE – zmiany w Prawie budowlanym 2023

Z artykułu dowiesz się m .: Które prace nie wymagają pozwolenia na budowę? Jakie są dodatkowe obowiązki przy fotowoltaice o mocy większej niż 6,5 kW. Czy magazyny …

Czy magazyn energii wymaga pozwolenia na budowę?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało niedawno projekt zmian w ustawie Prawo budowlane. Zakłada on dodanie magazynów energii do listy projektów zwolnionych z …

Projekt nowelizacji przepisów o gwarancji zapłaty za roboty

Projekt dotyczy w przeważającej mierze zagadnień z zakresu prawa administracyjnego. Znalazła się w nim jednak również zapowiedź nowelizacji art. 649 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którą wykonawcy umów o roboty budowlane nie będą mogli występować o udzielenie gwarancji zapłaty, gdy inwestorem jest Skarb Państwa.

Czyj podpis na dokumentacji?

Nr 243, poz. 1623) wymaga, aby za każdy projekt budowlany był odpowiedzialny projektant konkretnego obiektu budowlanego (osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia do projektowania oraz uprawniona do wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie). Osoba, która złożyła podpis na stronie tytułowej projektu budowlanego, …

Charakterystyka energetyczna obowiązkowo dołączana do projektu

Charakterystyka energetyczna jest elementem, który obowiązkowo musi znajdować się w projekcie domu.Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego od 29 kwietnia 2012 r. konieczne jest, aby projekty budowlane zawierały tzw. projektowane …

Magazyny energii. Obecne i przyszłe wyzwania prawne

Przeznaczeniem magazynów energii nie będzie jedynie magazynowanie wytworzonej energii elektrycznej w celu jej późniejszego wykorzystania czy sprzedaży po korzystniejszej cenie. …

informacje dla kogo i kto dostanie w 2024 roku

Jednorazowe świadczenie przygotowano z myślą o wszystkich, którzy mierzą się z problemem zapłaty rachunków za energię. Bon energetyczny ma trafić do najbardziej potrzebujących, aby wspomóc ich domowy budżet w erze wciąż rosnących cen. Ma być to również rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 roku.

Elektrownia fotowoltaiczna: Co to jest i czy inwestycja w nią się ...

Strona główna / Blog / Fotowoltaika dla domu / Elektrownia fotowoltaiczna: Co to jest i czy inwestycja w nią się opłaca? Data publikacji: 2024-07-17 Elektrownia fotowoltaiczna, inaczej zwana instalacją PV to ekologiczne źródło energii odnawialnej, które zyskuje coraz większą popularność wśród indywidualnych inwestorów jak i wśród rolników czy przedsiębiorców.

Jak zbudować elektrownię słoneczną (fotowoltaiczną), …

Na wyjściu układu paneli pojawi się napięcie 450 V. Musimy więc sprawdzić, czy mieści się ona w zakresie wybranego przez nas inwertera, zgodnie z zasadą że: napięcie na wyjściu układu paneli nie może być wyższe …