Produkty

Czy niezależne elektrownie magazynujące energię powinny uczestniczyć w regulacji częstotliwości pierwotnej

– W połączeniu takiej turbiny z przemiennikiem częstotliwości uzyskujemy dużo większe możliwości regulacji przepływu, efektywny z punktu widzenia pozyskiwania energii staje się zakres od 20 do 105 proc. przepływu …

"Zielona" energia prosto z rzeki. Odpowiednia …

– W połączeniu takiej turbiny z przemiennikiem częstotliwości uzyskujemy dużo większe możliwości regulacji przepływu, efektywny z punktu widzenia pozyskiwania energii staje się zakres od 20 do 105 proc. przepływu …

Elektrownie wodne w Polsce – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Warto zaznaczyć, że Polska ma wiele innych mniejszych elektrowni wodnych rozproszonych na swoim terytorium, które również przyczyniają się do produkcji energii elektrycznej i regulacji przepływu wód. Znaczenie elektrowni wodnych w Polsce. W roku 2022 elektrownie wodne w Polsce wyprodukowały niecałe 2% energii elektrycznej. Mimo, że ...

W jaki sposób można magazynować energię z fotowoltaiki

W maksymalizacji autokonsumpcji pomagają urządzenia magazynujące energię. Dlatego też rząd zachęca prosumentów do inwestowania w nie, udzielając dofinansowań w ramach programów, takich jak Mój Prąd. Co więcej, magazynować można nie tylko energię elektryczną, ale również cieplną. Magazyny energii elektrycznej. Magazyny energii elektrycznej, zwane także …

Regulacja trójna (mFRR) | Definicja

Termin "regulacja trójna" odnosi się do zapewnienia krótkoterminowych rezerw energii elektrycznej (regulacja mocy i częstotliwości) w celu zrekompensowania wahań sieci elektrycznej po upływie 15-minutowego czasu realizacji. Korzystając z rezerwy godzinowej, operatorzy systemów przesyłowych podtrzymują częstotliwość sieci w przypadku jej znacznego i …

Polityka energetyczna UE a magazyny energii

W przypadku Power to Heat i Power to Gas większość krajów europejskich stosuje podwójną opłatę sieciową za magazynowanie energii. W większości przypadków …

W końcu. Sejm uchwalił regulacje dla magazynów energii

W wyniku przyjętych regulacji operatorzy systemów magazynowych zostaną zwolnieni z obowiązku sporządzania taryf, opłaty przejściowej i OZE czy akcyzy od nabywania …

System elektroenergetyczny – Bezel – Bezpieczeństwo Elektryczne

W przypadku znacznego deficytu mocy i związanego z tym obniżania się częstotliwości w SEE wykorzystuje się – oprócz regulacji po stronie wytwarzania – samoczynne częstotliwościowe odciążanie (SCO) sieci, polegające na stopniowym wyłączaniu wybranych odbiorów przy obniżeniu się częstotliwości poniżej zadanych wartości.

rozdroże nowych technologii

Istota działania XX-wiecznej elektroenergetyki sprowadzała się do dostosowania bieżącej generacji do ilości zużywanej w danej chwili energii, co nie było trudne w przypadku, gdy większość wytwarzania zapewniały elektrownie cieplne opalane węglem, ropą naftową czy gazem ziemnym. Obecnie, w XXI w., magazynowanie wielkich ilości energii …

Elektrownia wiatrowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

W prostych słowach, wiatr to powietrze w ruchu, które przemieszcza się w poziomej, bądź prawie poziomej płaszczyźnie nad powierzchnią Ziemi. Zjawisko to jest wywoływane przez różnice w ciśnieniu atmosferycznym pomiędzy różnymi regionami naszej planety – im większa różnica ciśnień, tym wiatr staje się silniejszy.

Weszła w życie ustawa regulująca status magazynów energii

Obok obowiązku instalacji inteligentnych liczników czy utworzenia centralnego operatora danych pomiarowych wprowadza one regulacje kluczowe dla zapoczątkowania …

Regulacja wtórna (aFRR) | Definicja

Regulacja wtórna jest drugorzedną regulacją w ramach automatycznej regulacji częstotliwości i mocy (ARCM) i jest podporządkowana szybkiej regulacji pierwotnej. W przeciwieństwie do tego, wtórna regulacja nie jest koordynowana w całej Europie, ale na szczeblu krajowym lub u odpowiedniego operatora sieci przesyłowej w regionie.

Nowelizacja prawa energetycznego

W dniu 07 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1681). Ustawa nowelizująca implementowała do polskiego porządku prawnego szereg aktów prawa europejskiego z obszaru energetyki, w szczególności dyrektywę Parlamentu Europejskiego i …

Kto ma finansować magazyny energii? OSD czy ...

Temat tego, na czyich barkach ma spocząć ciężar sfinansowania inwestycji w magazyny energii w polskim systemie elektroenergetycznym, aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci i jednocześnie możliwości przyłączania nowych instalacji OZE, zdominował dyskusję, która odbyła się podczas towarzyszącej warszawskim targom RENEXPO konferencji poświęconej …

Magazynowanie energii

W fazie ładowania (prąd płynie w przeciwnym kierunku niż w trakcie jego pracy) urządzenie jest odbiornikiem energii, wewnątrz energia elektryczna jest przetwarzana na energię chemiczną. Po podłączeniu do urządzeń elektrycznych lub elektronicznych następuje tryb pracy i akumulator staje się źródłem prądu, zamieniając energię chemiczną na energię elektryczną.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w sierpniu2024 r.

Elektrownie zawodowe. W sierpniu 2024 r. elektrownie zawodowe zanotowały minimalny spadek produkcji energii elektrycznej o 1,52% w odniesieniu do sierpnia 2023 r. Największy spadek dotyczył elektrowni wodnych (-33,6% rdr.) a także elektrowni na węglu kamiennym (-15,51% rdr.).Natomiast produkcja w elektrowniach na węglu brunatnym wzrosła o 15,48% rdr.

Czy związki zawodowe powinny uczestniczyć w przyznawaniu

W szkole działają trzy związki zawodowe, żaden z pracowników administracji i obsługi nie należy do tych związków. Przy uzgadnianiu regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych związki wskazały, że powinny uczestniczyć w przyznawaniu nagród z funduszu nagród za osiągnięcia w pracy i ustalaniu ich wysokości, a także chcą uczestniczyć w uzgadnianiu decyzji ...

Rodzaje magazynów energii – jakie wyróżniamy? | enerad.pl

W pierwszej grupie mogłyby się znaleźć na przykład elektrownie szczytowo-pompowe, które są w stanie przechować bardzo duże wolumeny energii, a w drugim superkondensatory, które oferują wysoką oddawaną w bardzo krótkim czasie. Z przytoczonych przykładów widać, że wybrane rodzaje magazynów energii będzie się stosować w sytuacjach …

Czy Polsce są potrzebne nowe elektrownie gazowe?

Wymieniona powyżej lista technologii nie wyczerpuje tematu – alternatywę dla budowy elektrowni gazowo-parowych w celu zastąpienia węglowych mocy dyspozycyjnych stanowi znacznie więcej technologii, w tym rozważane do budowy w Polsce elektrownie wodne szczytowo-pompowe, elektrownie jądrowe, elektrownie węglowe z wychwytem CO2 oraz …

Rezerwa Odbudowy Częstotliwości (FRR)

Rezerwa odbudowy częstotliwości z aktywacją automatyczną (aFRR) Zgodnie z opublikowanym przez PSE S.A. w dniu 28 czerwca 2023 r. projektem Warunków Dotyczących Bilansowania (WDB) rezerwa odbudowy częstotliwości z aktywacją automatyczną (aFRR) stanowi rezerwę mocy czynnej dostępną w celu odbudowy częstotliwości systemu do wartości …

Zobacz także

Dzięki działaniom podmiotów prowadzących projekty rozwojowe dla energetyki, regulator będzie mógł z bliska obserwować wdrażanie nowoczesnych technologii w branży, a …

Wskaźnik energii pierwotnej – czy ma to sens?

W Polsce współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej, w zależności od lokalizacji, oscyluje od 0 do wartości ponad 5. Prowadzi to do sytuacji, że nowo wybudowany budynek jedno lub wielorodzinny podłączony do miejskiej sieci cieplnej będzie nieekologiczny w jednym regionie Polski, a ekologiczny w drugim.

Regulacja temperatury w pralce | Electrolux

Odzież po praniu w pralce jest mocno pognieciona; Nóżki w urządzeniach wolnostojących - regulacja wysokości; Pralka wyświetla komunikat o błędzie E40 lub emituje 4 sygnały dźwiękowe / 4 mignięcia; Pralka nie podgrzewa wody i nie wyświetla kodu błędu; Jak ustawić funkcję AutoDose w mojej pralce Electrolux

Elektrownia atomowa w Polsce – czy rzeczywiście powstanie i …

W USA powstają cztery takie elektrownie atomowe. Francuska i koreańska konkurencja. W październiku 2021 r., swoją propozycję złożyła firma EDF na cztery (6,6 GW) lub sześć (9,9 GW) reaktorów jądrowych EPR o mocy jednostkowej 1650 MW. W pierwszej wersji koszty wyceniono na 33 mld euro, a w drugiej na 48,5 mld euro. Drugi wariant ...

Elektrownie wodne w Polsce

Pomimo, że obecnie częściej wspomina się o fotowoltaice i elektrowniach wiatrowych, to właśnie elektrownie wodne należą do najintensywniej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii, które dostarczają łącznie 4.060 TWh energii elektrycznej, stanowiącej 20% całkowitej produkcji energii elektrycznej na świecie.Również w Polsce …

Czy elektrownie jądrowe mogą pracować w systemie nadążania …

Czy elektrownie jądrowe mogą pracować w systemie nadążania za obciążeniem? Praktyka wykazuje, że tak! Rozróżniamy trzy typy elastycznej eksploatacji elektrowni jądrowych Eksploatacji z regulacją częstotliwości, w której elektrownia pracuje na mocy mniejszej od mocy nominalnej (MN) i jej moc zmienia się automatycznie w odpowiedzi na zmiany częstotliwości w …